73
DDBC 11 16 14 32 - 73 -
Aballiers 22 25 32 26 - 105 -

Aballiers φτιαγμένοι για NBA!

Φοβερά πράγματα στο ΣΕΦ την Τετάρτη, όπου DDBC και Abaliers σε ένα φουλ επιθετικό παιχνίδι αναμετρήθηκαν με νικητές τους δεύτερους, με σκορ 73-105, για την Evolution κατηγορία της διοργάνωσης!

Όμορφο το θέαμα και δύο ομάδες που μπήκαν στο παρκέ του ΣΕΦ για να παίξουν γρήγορα και να χτυπήσουν στον αιφνιδιασμό! Ο Βερνίκος με τον Σωτήρη τον Θάνο ανέλαβαν δράση από τα πρώτα κιόλας λεπτά και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο, μέχρι ο Μουγνάι και ο Αλαφάκης σκοράρουν και μειώσουν στο 11-22 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Με τον Κρητικό και τον Γραμματικό ως κυρίους εκτελεστές των προσπαθειών τους, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη διαφορά στους 14-16 πόντους, όντας απόλυτα κυρίαρχοι και στις δύο μεριές του παρκέ. Ο Μουγνάι ανέβηκε ξανά και σκόραρε κοντά στο καλάθι, με το πρώτο μισό του αγώνα να κλείνει στο 27-47 για τους Abaliers.

Το πόδι... κολλημένο στο γκάζι και Βερνίκος με Κρητικό και Γραμματικό να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ του ΣΕΦ, με τη διαφορά να πάει στους 30 (27-57). Ο Κυρτάτος θέλησε να απειλήσει από κοντά και να μειώσει όσο μπορεί, αλλά οι αργές επιστροφές των γηπεδούχων τους πλήγωναν, με την τρίτη περίοδο να τους βρίσκει πίσω με 41-79.

Στο 105 σταμάτησε το... κοντέρ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμοιαζαν και ήταν ασταμάτητοι μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, κατακτώντας τη νίκη, δίκαια, με σκορ 73-105, σε ένα επιθετικό σόου, σίγουρα σε ένα από τα παιχνίδια τηε αγωνιστικής!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Θάνος με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 (!) τάπες! Από DDBC ξεχώρισε ο Χρυσοβαλάντης Αλαφάκης με 23 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/60 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 9/11 βολές, 43 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 34/59 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 13/16 βολές, 59 ριμπάουντ, 20 ασίστ 7 κλεψίματα, 8 κοψίματα και 7 λάθη.

DDBC (Κυρτάτος): Αλαφάκης 23 Κανέλλιας 2, Κυρτάτος 6, Μιχαλόπουλος 3, Μουγνάι 12, Μωυσιάδης 2, Πολίτης 16, Φιλίππου Χ 3, Φιλίππου Ι. 6.

Abaliers (Θάνος): Βερνίκος 15 (18 ριμπ.), Γραμματικός 33, Θάνος Ν. 10, Θάνος Σ. 22, Κρητικός 23, Μανώλης 2.

Τι μας άρεσε: "Διαστημικό" μπάσκετ από Abaliers!