17/03/2023
Αναλώσιμοι 14 11 19 13 - 57 -
Vatos Krokos 11 20 9 12 - 52 -

Αναπνέουν ακόμη οι Αναλώσιμοι!

Μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή στην Master League διατηρούν οι Αναλώσιμοι, καθώς για την 16η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου κέρδισαν δύσκολα την πεντάδα των Vatos Krokos με 57-52 στο κλειστό του Περιστερίου!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Αναλώσιμους να προηγούνται με 14-11, χάρη σε 4 πόντους του Λιάσκα και τρίποντα των Μεϊντάνη - Αντωνιάδη. Ο Βιντζηλαίος με 5 πόντους και ο Μπιστούνας με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Vatos Krokos, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 6 πόντους, κατάφεραν με 9 πόντους του Μπιστούνα, 6 του Βιντζηλαίου και 3 βολές του Λάζου να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 25-31. Ο Μανώλης με 5 πόντους και ο Μεϊντάνης με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Νικολόπουλου έσφιξε την άμυνά της και με δύο τρίποντα του Μεϊντάνη, 6 πόντους του Τάγαρη και 4 του Μανώλη, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 44-40. Το συγκρότημα του Χατζηνικήτα κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Λάζου και οι 3 του Μπιστούνα. Σκορ τρίτης περιόδου 44-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αναλώσιμοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Αντωνιάδη και Μανώλη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 57-52. Για τους μπλε στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Μπιστούνας, Βιντζηλαίος και Διακάτος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 15/41 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 βολές, 18/43 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 5 λάθη.

Betsson mvp των Αναλώσιμων ο Μεϊντάνης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 0/1 δίποντο και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Βιντζηλαίος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 6/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Μεϊντάνης 13 (4), Νικολόπουλος, Αντωνιάδης 11 (1), Μανώλης 14 (2), Λιάσκας 8, Τάγαρης 7, Χρονόπουλος 4

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Βιντζηλαίος 17 (1}, Διακάτος 3 (1), Λάζος 8, Μπιστούνας 20, Αμαργιανός 4

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!