40
Lions 6 11 14 9 - 40 -
Clowns 9 13 4 11 - 37 -

Αδάμαστα τα Λιοντάρια!

Φοβερό ντέρμπι με φόντο τα playoff παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Περιστερίου Ανδρέας Παπανδρέου ανάμεσα στους Lions και τους Chicago Bullηδες. Αν και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, οι Lions επιβλήθηκαν με 40-37 των αντιπάλων τους και κρατήθηκαν στην τετράδα, ενώ οι Bullηδες με την τρίτη σερί ήττα τους δύσκολα προλαβαίνουν το τρένο για τα playoff.

Καλύτερα μπήκαν στο ματς οι Lions, οι οποίοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το ύψος του Κολοκοτρώνη για να προηγηθούν με 4-0. Άμεση αντίδραση από τους Bullηδες οι οποίοι με 7 σερί πόντους πέρασαν μπροστά, 4-7 (7′) και το δεκάλεπτο έληξε 6-9 υπέρ τους. Ο Κολοκοτρώνης πέτυχε και τους έξι πόντους των Lions, ο Μελάς ξεχώρισε με τρεις για του Chicago Bullηδες.

Μεγάλη μάχη στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν το προβάδισμα και την διαφορά υπέρ τους. Οι Bullηδες προηγήθηκαν 8-12 (13′) όμως οι Lions με 9-3 επιμέρους σκορ πέρασαν μπροστά 17-15 (17′). Οι Chicago Bullηδες με καλές άμυνες και καλές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να κάνουν 7-0 σερί στα τρία τελευταία λεπτά και να προηγηθούν με 17-23 στην λήξη του ημιχρόνου. Ο Καρδιακίδης πέτυχε τέσσερις πόντους για τους “Γκρι” και ο Κολοκοτρώνης τρεις, ενώ για τους “Ταυρούληδες” από πέντε πόντους είχαν οι Πάτρος και Σαρίκας.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με βολή του Πάτρου η διαφορά ανέβηκε στο +6, 17-23. Όμως οι Lions ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση, ενώ από την άλλη οι Bullηδες έχασαν κάθε επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Με σερί 14-1 στα επόμενα 7'30” λεπτά το προβάδισμα πέρασε στα Λιοντάρια με 31-24. Το δεκάλεπτο έκλεισε 31-26 με τους Lions να έχουν εύκολα το προβάδισμα, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ιορδάνου με εφτά πόντους, για τους φιλοξενούμενους ο Πάτρος και ο Σαρίκας πέτυχαν από δύο.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Σαρίκας με τέσσερις προσωπικούς πόντους έριξε την διαφορά στους δύο, 31-29 (34′), ενώ με δικό του τρίποντο οι Bullηδες ισοφάρισαν 33-33 (36′). Με 44″ για το τέλος ο Πάτρος ισοφάρισε πάλι (35-35) αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Lions ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν μια μεγάλη νίκη με 40-37. Ανδρόνικος και Καρδιακίδης είχαν από τέσσερις πόντους για τους νικητές, ο Σαρίκας πέντε και ο Κιούσης τέσσερις για τους ηττημένους.

Πολυτιμότερος του παιχνιδιού ο Ιορδάνου με 9 πόντους (3/7 δίποντα, 3/5 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 μπλοκ. Ο Πάτρος καλύτερος των ηττημένων με 10 πόντους (3/12 δίποντα, 3/5 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Lions είχαν 16/48 δίποντα, 0/12 τρίποντα, 8/17 βολές, 45 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 15 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Chicago Bullηδες είχαν 12/47 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 4/7 βολές, 46 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 12 κλεψίματα και 17 λάθη.

Lions (Βασταρδής): Ανδρόνικος 10 (6κλ), Καρδιακίδης 11, Ιορδάνου 9 (11ρ), Βασταρδής (10ρ), Κολοκοτρώνης 10 (12ρ), Παπουρτζής.

Chicago Bullηδες (Σουσάνης): Μέλλος 2 (7ρ), Πάτρος 9 (8ρ), Σαρίκας 12 (2), Σουσάνης 2, Μαλαμάκης, Κιούσης 6 (6ρ), Μπουρνάζος 3 (1), Μελάς 3 (11ρ).

Τι μας άρεσε: Το, σασπένς που μας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους.