18/03/2023
Beer Team 15 8 13 23 - 59 -
Clowns 14 7 16 15 - 52 -

Αδιάφορη μεν, νικήτρια δε, η Beer Team!

Αν και δύσκολα προλαβαίνει τα playoff, η Beer Team κατάφερε να κερδίσει τους Clowns με 59-52 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για την 22η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League, και έτσι οι δύο ομάδες πλέον μόνο με θαύμα μπορούν να διεκδικήσουν την άνοδο!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Beer Team, καθώς με 6 πόντους του Θεοδοσόπουλου, 3 του Κρεκούκη και τρίποντο του Γρατσία, προηγούταν με 15-7, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 5 πόντους του Ζαρανίκα, 4 του Πατρού και τρίποντο του Μπουρνάζου, μείωσαν στον πόντο, 15-14!

Με τρίποντο του Μάριου Μαυράκη και έμμεσο τρίποντο του Παπαδόπουλου, οι γηπεδούχοι προηγούνταν στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου με 23-16. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Αρβανιτάκης σημείωσε 4 πόντους και ο Πατρός 2, μειώνοντας για λογαριασμό των Clowns στο καλάθι, 23-21!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σαρίκας πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους, 4 του Πατρού και 4 του Ζαρανίκα, έβαλαν μπροστά την παρέα του Κιούση με 36-37. Ο Θεοδοσόπουλος με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Beer Team στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ 3 πρόσθεσε ο Κρεκούκης. Σκορ τρίτης περιόδου 36-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι" ήταν καλύτεροι στα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Παπαδόπουλο, Κρεκούκη, Θεοδοσόπουλο και Γρατσία, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 59-52. Για τους Clowns στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Πατρός, Σαρίκας και Κιούσης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/23 βολές, 19/39 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 κόψιμο. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/15 βολές, 13/42 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της Beer Team ο Θεοδοσόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 7/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Clowns ο Πατρός με 15 πόντους, έχοντας 5/5 βολές και 5/13 δίποντα, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Μαρφαντάς, Μαυράκης Μ. 3 (1), Θεοδοσόπουλος 18 (1), Μαυράκης Α. 2, Παπαδόπουλος 12, Κρεκούκης 12, Λαγουτάρης 2, Γρατσίας 6 (1), Μεταξάς 5

Clowns (Κιούσης): Πατρός 15, Σουσάνης, Ζαρανίκας 10 (1), Σαρίκας 12 (2), Κιούσης 3 (1), Μπουρνάζος 6 (1), Αρβανιτάκης 6

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!