12/02/2020
Kinglooney Tunes 14 13 12 7 - 46 -
Χάνειball 10 7 13 5 - 35 -

Αέρας… ανανέωσης στους Kinglooney’s!

Δύο… νέοι Tunes έδωσαν ταχύτητα και πρόσθεσαν αποτελεσματικότητα στην ομάδα του Βασιλούνη και ο ίδιος ο αρχηγός βοήθησε όσο μπορούσε για να έρθει η έκτη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Development 2 (6-6), κόντρα στην ΧάνειBall που είχε μεν ενέργεια, αλλά έμεινε στο… κυνήγι του σκορ, χωρίς να κάνει ανατροπή (3-9).

Με τον ταχύτατο Τριτάκη, λοιπόν, αλλά και με τη βοήθεια του Τσέλιου, οι Tunes μπήκαν με φόρα και οι Βασιλούνης, Μασούρος, Παυλής συνέβαλαν στο να πάρουν οι γηπεδούχοι μικρό προβάδισμα στο δεκάλεπτο (14-10), έχοντας όμως και από την άλλη τους «Χάνιμπαλ» να βγάζουν ενέργεια και να σκοράρουν με Βασιλείου, Κ.Σ. Χριστόπουλο σε εκείνο το διάστημα.

Από τη δεύτερη περίοδο οι «Βασιλούνηδες» πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, κυρίως γιατί οι Βαχαβιώλος, Τριτάκης, Μασούρος, Τσέλιος, Βασιλούνης ευστόχησαν την κατάλλη στιγμή, αλλά και γιατί οι «ασπρόμαυροι» έχαναν τα εύκολα σουτ και μόνο ο Βασιλείου ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένος, με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-17.

Παρόμοια ήταν η ροή και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Kinglooney’s να φτάνουν στο +13 από τα σουτ των Βασιλούνη, Βαχαβιώλου, Μασούρου, Χρήστου Ρετσινά (39-26 στο 27’), με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν μια αντίδραση προς το τέλος της περιόδου, μειώνοντας στο 39-30 με τους Κ.Κ. Χριστόπουλο, Βασιλείου, Γεωργίου, Σ.Κ. και Γιάννη Χριστόπουλο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα ποσοστά έπεσαν γενικότερα και αυτό βοήθησε πολύ τους γηπεδούχους, αφού το προβάδισμά τους έμεινε ακέραιο και η Χάνειball, ενώ έτρεξε πολύ και προσπάθησε, δεν κατάφερε να σκοράρει στις ευκαιρίες που είχε να επιστρέψει κι έτσι οι Τριτάκης, Μασούρος, Βασιλούνης έγραψαν το τελικό 46-35 που τους έδωσε την έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Τριτάκης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους «Χάνιμπαλ» ξεχώρισε ο Γιάννης Χριστόπουλος με 2 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Συνολικά οι Tunes είχαν 16/36 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 5/21 βολές, 44 ριμπάουντ (12-32), 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «ασπρόμαυρους» να τελειώνουν το ματς με 11/42 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 10/22 βολές, 33 ριμπάουντ (6-27), 3 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Kinglooney Tunes (Βασιλούνης): Βασιλούνης 12, Τριτάκης 11, Μασούρος 5, Τσέλιος 4, Χ. Ρετσινάς 3, Βαχαβιώλος 3, Παυλής 3, Κατσαραγάκης 2, Καλογερόπουλος, Γ. Ρετσινάς

ΧάνειBall (Δ. Χριστόπουλος): Βασιλείου 14, Κ.Σ. Χριστόπουλος 8, Κ.Κ. Χριστόπουλος 6, Γεωργίου 5, Γ. Χριστόπουλος 2, Δ. Χριστόπουλος, Κόρδας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Υπήρχαν κάποια διαστήματα που οι «Βασιλούνηδες» έπαιξαν όμορφα, γρήγορα και αποτελεσματικά, κάτι που τους ανέβασε και έτσι πήραν και μια νίκη «ψυχολογίας».