06/10/2022
Gunners 14 14 19 15 - 62 -
Tinder Bologna 12 27 16 10 - 65 -

Αφεντικό στον όμιλο η Team Niko!

Μπορεί να τα βρήκε σκούρα απέναντι στους μαχητικούς Gunners, όμως η Team Niko ούσα πιο ψύχραιμη στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη και να κάνει το 3/3 στο Basketaki Cup.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους Gunners να είναι ένα… «κλικ» καλύτεροι και να προηγούνται με 14-12 χάρη στα καλάθια των Πάνια και Ακουμιανάκη. Για τους φιλοξενούμενους οι Κολυβάκης και Παπαπαύλου ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου το σκηνικό δεν άλλαξε, αφού οι Gunners κρατούσαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα (20-16). Η ομάδα του Μπούρα σ’ εκείνο το σημείο άρχισε να ανεβάζει στροφές και με τρομερό 23-8 σερί, «έχτισε» διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (28-39). Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξαν οι Καραμαλίγκας, Κολυβάκης και Πέτσας.

Με τρίποντες «βόμβες» του Κολυβάκη, η Team Niko εκτόξευσε την διαφορά στο +15 (37-52) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Gunners ύστερα από το time out που πήρε εσπευσμένα ο coach Παναγόπουλος, κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και με συνεχόμενους πόντους των Παπαδόπουλου και Πάνια έριξαν την διαφορά ύστερα από αρκετή ώρα, κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (47-55).

Ένα πραγματικό ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Gunners συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά με 62-61. Ο Ραυτόπουλος με μεγάλα τρίποντα ήταν αυτός που έκανε την διαφορά, ενώ ο Παπαδόπουλος συνέχισε να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι φάνηκαν ωστόσο πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, είδαν τον Καραθανάση να βάζει τις κρίσιμες βολές και σε συνδυασμό με το άστοχο σουτ του Ακουμιανάκη στην τελευταία επίθεση των Gunners, κατάφεραν να φτάσουν πολύ δύσκολα στη νίκη με 62-65 και να τερματίσουν στην πρώτη θέση του ομίλου με 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κολυβάκης με double double και 19 πόντους (2/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/40 δίποντα (35%), 9/19 τρίποντα (47%) και 7/19 βολές (37%). Μάζεψαν 29 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν13/36 δίποντα (36%), 10/27 τρίποντα (37%) και 9/11 βολές (82%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Gunners (Παναγόπουλος): Ακουμιανάκης 18 (2), Καλογιαννίδης, Παπαγεωργίου, Πάνιας 18 (3), Παπαδόπουλος 12 (11 ριμπ.), Πατσίκας 2, Ραυτόπουλος 12 (5)

Team Niko (Μπούρας): Zhu 6 (1), Γκεζερλής, Καραθανάσης 8, Καμαλίγκας 10, Κολυβάκης 19 (5), Κουτσιώνης 7 (1), Πέτσας 7 (1), Παπαπαύλου 8 (2)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Gunners από το -15 και η εκτελεστική δεινότητα του Κολυβάκη.

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές άστοχες βολές των Gunners.