11/10/2021
Komic Mastoras BC 15 10 9 18 - 52 -
Pourangers BC 20 20 12 14 - 66 -

Άφησαν υποσχέσεις οι Pourangers!

Οι Pourangers εμφανίστηκαν πολύ καλοί το απόγευμα του Σαββάτου, 9 Οκτωβρίου, και άφησαν υποσχέσεις για πολλές επιτυχίες μέσα στην σεζόν, επικρατώντας με 52 – 66 του Komic Mastora που ακόμα ψάχνει να βρει την χημεία του.
Γεμάτο από σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τους Pourangers ελαφρώς καλύτερους.Σταυρόπουλος(8) και Παπαδόπουλος (4) ήταν μπροστάρηδες στην επίθεση για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τον Komic ξεχώρισαν Γιωτόπουλος (5)και Νικόλας(15-20).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pourangers επέβαλλαν τον ρυθμό τους με τον Μαρκόπουλο (6) μπροστάρη και τον Πιστεύο από κοντά, ενώ ο Komic που μπλόκαρε για πέντε λεπτά, με τρίποντο του Σπυράτου και καλάθια από Αυγερινό και Ζάννα , μείωσε σε 25-40.
Ο Komic μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και με 5 συνεχόμενους πόντους του Νικόλα, μείωσε 30 – 40. Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Γεωργιόπουλο να οργανώνει άψογα και τους Παπαδόπουλο(5), Πιστεύο , Γεωργιάδη και Αγαδάκο να σκοράρουν, έστειλαν την διαφορά στους 18(34-52).
Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους με τρίποντο του Γεωργιόπουλου και βολές του Σταυρόπουλου να ανοίγουν την διαφορά και να κλειδώνουν ουσιαστικά το ματς(34-57). Στη συνέχεια η ομάδα του Σερεβέτα εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα των Pourangers και με τους Πλατσατούρα(31), Γιωτόπουλο(4) και Τσιώγκα να βγαίνουν μπροστά κατάφεραν να μειώσουν στο τελικό 52 – 66.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Σταυρόπουλος με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τσιώγκας με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.
Ο Komic είχε 13 / 37 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 14 / 24 βολές, κατέβασε 26 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.
Οι Pourangers είχαν 15 / 28 δίποντα, 6 / 17 τρίποντα, 18 /31 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.
Komic Mastoras (Σερεβέτας): Ακτύπης 5, Αυγερινός 7, Γιωτόπουλος 10(3ας.)Ευγένης, Ζάννας 2, Καμηλαράκης, Λαουδιάς 2, Νικόλας 8, Παπαντώνης 2, Πλατσατούρας 6, Σπυράτος 5, Τσιώγκας 5.
Pourangers(Στρατόπουλος): Αγαδάκος 7 (6ρ.), Γεωργιάδης 2, Γεωργιόπουλος 5, Κατσαρός 3, Μαρκόπουλος 12, Μπούντζης, Παπαβασιλείου 2 (3ας.), Παπαδόπουλος 9, Πιστεύος 8, Σταυρόπουλος 18.
Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό follow του Γιάννη του Παπαβασιλείου.