06/03/2020
Gourmedistas 22 17 7 19 - 65 -
Piranhas 13 16 23 22 - 74 -

Αφιερωμένη στον Βασίλη η νίκη των Piranhas!

Την Πέμπτη το βράδυ 5 Μαρτίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, τα Piranhas αν και βρέθηκαν με 10 πόντους πίσω στο ημίχρονο, έκαναν την αντεπίθεση τους και επικράτησαν τελικά με 65 – 74 απέναντι στους Gourmedistas αφιερώνοντας την νίκη στον χειρουργημένο συμπαίχτη τους Βασίλη Λάιο.
Οι Gourmedistas μπήκαν καλά στο ματς βρίσκοντας λύσεις με Μαυράκη(4), Πλακομιχελάκη και Μπάρλα, ενώ Κανλής και Αφουξενίδη μείωναν για τα Πιράνχας 9-5. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Πλακομιχελάκη να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση με 7 συνεχόμενους πόντους και δύο βολές από Καλοχριστιανάκη και Σαΐτη μεγάλωσαν την διαφορά, για να αντιδράσουν για τους φιλοξενούμενους Μαρκόπουλος(6) και Λάιος(19-13). Ο Αναστασόπουλος με τρίποντο από την γωνία διαμόρφωσε το 22 – 13 του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου τα πιράνχας προσπαθούσαν να γυρίσουν το ματς με πρωταγωνιστή τον Τσατσάκο με 6 πόντους και ένα δίποντο με τον Γρηγορίου, όμως οι γηπεδούχοι με Καλοχριστιανάκη, Μπάρλα και Πλακομιχελάκη διατηρούσαν προβάδισμα με 29-21. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο με βολές από Αφουξενίδη(3), Μαρκόπουλο και Τσατσάκο(3), ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Gourmedistas με Μαυράκη, Γιούργα, Λυμπερόπουλο και τρίποντο του Αναστασόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39 – 29.
Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Πιράνχας μπήκαν αποφασισμένα να γυρίσουν το ματς. Έπαιξαν τρομερή άμυνα και δέχτηκαν μόνο 7 πόντους από Μπάρλα, Λυμπερόπουλο και Σαΐτη, ενώ στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Τσατσάκο(10) και βοήθειες από Τριανταφύλλη(5), Λάιο, Μαρκόπουλο(5) και Αφουξενίδη έφεραν τούμπα το ματς με 46-52!
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Σαΐτη και Αναστασόπουλο να πετυχαίνουν από τρεις πόντους φέρνοντας το ματς στα ίσια 52 – 52. Τα Πιράνχας έπαιρναν προβάδισμα με τρίποντα από Τριανταφύλλη, Γρηγορίου και δίποντο του Τσατσάκου, ενώ οι Gourmedistas απαντούσαν με Σαΐτη, Μπάρλα και Μαυράκη (58 – 60).Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Βρύλη έκανε ξέσπασμα με δίποντο του Αφουξενίδη και 5 πόντους του Τριανταφύλλη ξεφεύγοντας με 9(58 – 67.) Οι Gourmedistas δεν τα παράτησαν και με καλάθια από Γιούργα, Μαυράκη και Λυμπερόπουλο πλησίασαν στους τρεις για να έρθει ο Μαρκόπουλος με δίποντο να γράψει το 64 – 69. Ο Πλακομιχελάκης με βολή έκανε το 65-69 για να έρθει ο Αφουξενίδης με δύο βολές και ένα απίθανο τρίποντο να βάλει το κερασάκι στην τούρτα υπογράφοντας το τελικό 65 – 74.
Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Πάρις Αφουξενίδης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μαυράκης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Gourmedistas είχαν 18 – 40 δίποντα, 5 – 20 τρίποντα, 14 – 29 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Τα Piranhas είχαν 18 – 44 δίποντα, 7 – 18 τρίποντα, 17 – 20 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Gourmedistas (Γεωργαντάς): Πλακομιχελάκης 12 (3ασ.), Αναστασόπουλος 9, Ασλάνογλου, Γιούργας 5, Καλοχριστιανάκης 3, Σαΐτης 9, Παπαϊωάννου, Μαυράκης 10 (12ρ.), Λυμπερόπουλος 7(10ρ.), Μπάρλας 10.
Piranhas (Βρύλης): Γρηγόριου 5 (6ρ.), Τριανταφύλλης 13, Αμπατζόγλου 2, Τσατσάκος 16(8ρ.), Κανλής 3 (3ασ.), Λάιος 4 (8ρ.), Μαρκόπουλος 17 (3ασ.), Αφουξενίδης 14 (6ρ.).
Τι μας άρεσε: Οι Gourmedistas του πρώτου ημιχρόνου και τα Piranhas του δεύτερου.