48
Clowns 7 16 18 13 - 54 -
Aces 12 15 15 6 - 48 -

Άφησαν πίσω το αρνητικό σερί οι Clowns!

Από τις 18 Φεβρουαρίου είχαν να γευτούν τη χαρά της νίκης οι Clowns οι οποίοι έπειτα από 6 συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα, πανηγύρισαν ξανά. Το βράδυ της Πέμπτης 23 Μαρτίου έβαλαν τέλος σε αυτό το αρνητικό σερί επικρατώντας των Aces με 54-48. Έτσι έφτασαν το ρεκόρ τους στο 14-9, ενώ οι Aces από την άλλη έπεσαν στο 10-12.

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι άργησαν αρκετά να… μπουν στο ματς καθώς πέρασαν 6 λεπτά για να βρουν το πρώτο τους καλάθι με τον Ζαρανίκα. Οι Aces δεν εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λεπτά αδράνειας των αντιπάλων, ωστόσο είχαν πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 2-8. Με τρίποντο ο Σαρίκας έκανε το 5-8, ενώ ο Κοζανίδης με δική του προσπάθεια έγραψε το 5-10. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +5 με το σκορ στο 7-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Clowns κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Μελά (12-12), αλλά οι Aces πήραν ξανά μία μικρή απόσταση με 14-20. Η προσπάθεια για προσπέρασμα συνεχίστηκε από την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι έφεραν ξανά το ματς στα ίσα με τον Μπουρνάζο να γράφει το 21-21, όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν το παραπάνω «βήμα» για να περάσουν μπροστά. Μουστακάτος, Μπατζάκας και Κοντακιώτης έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα τους να παραμείνει σε ρόλο οδηγού και το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-27.

Το σκηνικό ήταν ίδιο στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Clowns να πλησιάζουν και τους Aces να έχουν απάντηση. Με τρίποντο του Μελά το ματς ήρθε στον πόντο (30-31), όμως Μουστακάτος, Γιαζιτζόγλου και Κοντακιώτης είχαν λύσεις στην επίθεση και διαμόρφωσαν το 30-37. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να δείξουν στους αντιπάλους τους πως δεν είναι διατεθειμένοι να τα παρατήσουν τόσο εύκολα και μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου έφεραν τη διαφορά στο -1 (41-42).

Οι Clowns πήραν για πρώτη φορά «κεφάλι» στο σκορ με το τρίποντο του Μπουρνάζου (44-42), με τον Μουστακάτο λίγο αργότερα να ισοφαρίζει σε 44-44. Κιούσης και Σαρίκας έδωσαν «αέρα» 4 πόντων στους Clowns (49-45), ενώ Τσουτσουράκης και Μπατζάκας αντέδρασαν και μείωσαν σε 49-48. Στις τελευταίες επιθέσεις οι Aces δεν μπόρεσαν να βρουν τρόπο να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα, ενώ οι Clowns εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους με τον Μπουρνάζο και έτσι έφτασαν στην νίκη με 54-48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μπουρνάζος ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και κατέβασε 2 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους εκείνος που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Αναστάσιος Μουστακάτος με 12 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ.

Οι Clowns είχαν 10/30 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 10/18 βολές, 34 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Aces μέτρησαν 20/45 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 5/11 βολές, 35 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Παράλληλα είχαν 9 κλεψίματα και 12 λάθη συνολικά.

Clowns (Κιούσης): Βασιλάκος, Ζαρανίκας 11(5ρ.), Κιούσης 5(6ρ.), Μελάς 5(9ρ.), Μπουρνάζος 19(2ρ.), Πάτρος 2(7ρ.), Σαρίκας 12(1ρ.)

Aces (Κοντακιώτης): Γιαζιτζόγλου 8(6ρ.), Κοζανίδης, Κοντακιώτης 9(12ρ.), Λαντζάκης 2(3ρ.), Μουστακάτος 12(1ρ.), Μπατζάκας 6(3ρ.), Τσουτσουράκης 11(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Clowns στο τέταρτο δεκάλεπτο.