22/09/2024
Crushers 7 14 7 11 - 39 -
Cavaliardes 14 21 21 10 - 66 -

Άφησαν υποσχέσεις οι Cavaliardes!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Cavaliardes με τον ενθουσιασμό να είναι ολοφάνερος, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με μπροστάρη τον Κουτσαγγέλη με 6 πόντους και τον Αποστόλου να ακολουθεί από κοντά με 4, ξέφυγαν με double score(7-14). Κώνστας με 4 και Σέρρας με τρίποντο διασώθηκαν στους μέτριους Crushers.

Στους χορούς του Λιαδή χόρευαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο πεντάλεπτο στην δεύτερη περίοδο, καθώς με 8 προσωπικούς του πόντους, κρατούσε διαφορά ασφαλείας για τους Cavaliardes.Κώνστας και Κουτσοδημητρόπουλος με 4 πόντους αμφότεροι προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς για τους Crushers , αλλά ο Κοράκης πήρε φωτιά στην συνέχεια και με δύο τρίποντα και 9 πόντους συνολικά, οδήγησε την ομάδα του στο 21 – 35 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Cavaliardes έσφιξαν ακόμα περισσότερο την άμυνα τους στο τρίτο δεκάλεπτο, είχαν πολυφωνία στην επίθεση και απλούστευσαν περισσότερο τα πράγματα,διαμορφώνοντας το 28-56. Ο Αποστόλου το πρώτο βιολί με 7 πόντους, με Κρητικό – Φωτεινέα να σκοράρουν από τα 6.75, ενώ ο Κώνστας με 5 πόντους πάλευε απελπιστικά μόνος για τους Crushers.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ισορροπημένο, με τους Crushers να καταφέρνουν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ με 11 – 10, χωρίς όμως να αλλάξουν την μοίρα της αναμέτρησης. Ο Δρόσος με 6 πόντους κορυφαίος σε αυτό το διάστημα, ενώ την επικράτηση για τους φιλοξενούμενους υπέγραψαν Στάης με 7 πόντους και Φωτεινέας με 4 αντίστοιχα.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Ιωάννης Λιαδής με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Σέρρας με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Crushers(Κώνστας): Αραπαντώνης 2(7ρ.), Δρόσος 9(8ρ.), Καράμπελας, Κατσαρός (10 ρ.), Κουτσοδημητρόπουλος 6(8ρ.), Κώνστας 13, Σέρρας 8, Τσέλιος 1, Τσιχριτζής.

Cavaliardes: (Αποστόλου 11, Εφραιμίδης 2, Καλογιάννης (13 ρ.), Κοράκης 9, Κουτσαγγέλης 11, Κρητικός 3, Κυρίος 2, Λιαδής 13(8ρ.), Στάης 9, Φωτεινέας 6.

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση στο στρατόπεδο των νικητών!