30/04/2023
Los Abeles Fakers 17 6 17 17 - 67 -
Buzzer Eaters 12 7 15 11 - 45 -

Άφησαν υποσχέσεις οι Fakers!

Έπειτα από ένα παιχνίδι με ελεύθερο ρυθμό και... αναγνωριστικό, καθώς αποτέλεσε το ξεκίνημα και των Fakers και των Eaters στο Summer, με τους πρώτους να επικρατούν με 67-45 στον Κολωνό!

Ο Παναγιώτης Βογιατζής με καταπληκτική διάθεση και... ποιότητα δεδίπλωσε το ταλέντο του και έβαλε από νωρίς νωρίς σε θέση οδηγού τους Fakers, με τους Buzzer Eaters να ψάχνουν τρόπους για να σκοράρουν, καθώς τα περιφερειακά σουτ δεν έβρισκαν στόχο, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 17-12 για Fakers.

Πολύ πιο ισορροπημένη η δεύτερη περίοδος της αναμέτρησης, με τον Παυλόπουλο και τον Ζαννιά να βρίσκουν στόχο από τα 6.75 και να μειώνουν το σκορ, καθώς οι Fakers δε βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν στο επιθετικό μισό, με το ημίχρονο να εξακολουθεί όμως να τους βρίσκει μπροστά, με σκορ 33-19.

Δεδεμάδης και Καλογέρας τα έδωσαν όλα για να μείωσουν σε μονοψήφιο, καθώς οι Fakers φάνηκαν να χαλαρώνουν και να χάνουν προς στιγμήν τη συγκέντρωσή τους. Ο Ηρειώτης όμως έβαλε ένα τρίποντο από τη γωνία, ο Θανάσης ο Βογιατζής ήταν... κολώνα στο ποστ, με τους Fakers να κρατούν μεγάλο προβάδισμα, 50-34 για τρίτη περίοδο.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία για τις δύο ομάδες να... ξεμπουκώσουν, με το τελικό σκορ να είναι το 67-45 και τους Los Abeles Fakers να αφήνουν μπόλικες υποσχέσεις με την εμφάνισή τους!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεοδώσης Λουκαΐτης με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο. Από Eaters ξεχώρισε ο Γιάννης Ζαννιάς με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος και 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 26/61 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 0/8 βολές, 54 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/50 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 1/16 βολές, 42 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα και 10 λάθη.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Μαυρακάκης 2, Σταυρακάκης 9, Λουκαΐτης 14, Βογιατζής Θ. 12, Βογιατζής Π. 13, Ηρειώτης 10, Τσαντζαλής 7.

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Βουνισέας 6, Ζαννιάς 16, Παυλόπουλος 5, Δεδεμάδης 2, Καλογέρας 16.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!

Τί δε μας άρεσε: Οι 1/24 βολές σύνολο που είχαν οι δύο ομάδες!