16/09/2023
Powerpuff Boys 18 10 7 22 - 57 -
Φιορετσίνα 5 6 9 3 - 23 -

Άφησαν υποσχέσεις στην πρεμιέρα τους οι Powerpuff Boys !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου Powerpuff Boys και Φιορετσίνα συναντήθηκαν για πέμπτη φορά στην ιστορία τους, στην πρεμιέρα της φετινής Development League. Με άμυνα για σεμινάριο και πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις οι Powerpuff κυριάρχησαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ξεκινώντας με το δεξί τη χρονιά και κάνοντας το 3-2 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Προβλημάτισε με την εικόνα της η ομάδα του Στασινόπουλου που έδειξε ψυχολογικά και αγωνιστικά ανέτοιμη.

Βγάζοντας πολλή ενέργεια σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου οι Powerpuff έχτισαν από νωρίς διψήφιο προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις από τους Σταμπουλτζίδη (5π.), Σταυριανό (4π.), Αθανασόπουλο (4π.), Ράουατ (3π.) και Σαμοίλη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, μονάχα ο Ακρίτας κατάφερε να σκοράρει εντός πεδιάς, με τους φιλοξενούμενους να αναγκάζονται σε πολλά λάθη. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-5.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Φιορετσίνα παρέμεινε εντυπωσιακά άστοχη, σαν αποτέλεσμα της άμυνας των γηπεδούχων και έτσι η διαφορά άνοιξε επικίνδυνα. Οι πολύφωνοι Powerpuff συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση και πήγαν προς τα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων. Σκορ ημιχρόνου, 28-11.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Στασινόπουλου επιχείρησε να βγάλει αντίδραση, βγάζοντας μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στις επιλογές της και κρατώντας πολύ χαμηλά τους αντιπάλους της. Το επιμέρους 7-9 όμως δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα. Οι Powerpuff, παρά το γεγονός ότι διένυσαν ένα αρκετά κακό διάστημα, δεν πτοήθηκαν, αφού παρέμειναν σε θέση οδηγού με διαφορά ασφαλείας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-20.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Powerpuff πάτησαν και πάλι το γκάζι και όντας εξαιρετικοί σε αμφότερες τις πλευρές του παρκέ, διεύρυναν τη διαφορά με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου. Σταυριανός (8π.), Αθανασόπουλος (5π.), Διάκου (5π.) και Παπαιωάννου (4π.) προσέφεραν πολλές λύσεις επιθετικά και διαμόρφωσαν το εμφατικό τελικό 57-23. Στην άλλη πλευρά η Φιορετσίνα δεν τα παράτησε ποτέ, όμως η εικόνα της παρέμεινε απογοητευτική, με την Αθανασόπουλο να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι της ομάδας πίσως από τα 6,75μ.

Στο τέλος του αγώνα, οι Powerpuff Boys είχαν 23/44 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 6 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Φιορετσίνα είχε 4/33 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σταυριανός με 12 πόντους και double-double, έχοντας 6/10 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 4 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Απο τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Τσαπόγας με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 μπλοκ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Powerpuff Boys (Σαμοίλης) : Αθανασόπουλος 15, Διάκου 7 (1), Παπαιωάννου 6, Παππάς 2, Ράουατ 6, Σαμοίλης 4, Σταμπουλτζίδης 5 (1), Σταυριανός 12.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος) : Αθανασόπουλος 4 (1), Ακρίτας 5 (1), Γεωργακόπουλος 3, Καπετανίδης 2, Μακρυγιάννης 5 (1), Μαλακός 2, Σιώλος, Στασινόπουλος, Στρούντζαλης, Τσαπόγας 2, Χαρικιόπουλος.

Τι μας άρεσε : Κάποιες πολύ θεαματικές φάσεις, κυρίως των νικητών.