19/10/2024
All Blacks 12 13 20 9 - 54 -
Run & Gun 2 15 22 19 10 - 66 -

Άφησαν πίσω τους τις ήττες οι Run N Gun 2!

Στα πρώτα λεπτά του ματς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Νούκε και Θεοχαρίδης έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα τους (5-9), όμως ο Τσαμάλης με τρίποντο μείωσε σε 8-9. Οι All Blacks πήραν τα ηνία για πρώτη φορά με τον Τσαλουκίδη (11-9), αλλά υπήρξε αντίδραση από τους Run N Gun 2, με τον Γκλιάτη να διαμορφώνει το 12-15 της πρώτης περιόδου.

Ο Νούκε ένιωθε «ζεστός» από μακριά και τιμώρησε την αντίπαλη άμυνα κάθε φορά που βρήκε χώρο για να εκτελέσει πίσω από τα 6,75 με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να απομακρυνθούν στο 18-26. Γκλιάτης και Παντελάκης συνέχισαν την καλή δουλειά των φιλοξενούμενων και το σκορ ανέβηκε στο 18-32. Οι Run N Gun 2 γενικά ήταν πιο αποτελεσματικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάτι που μαρτυράει το γεγονός πως πήγαν στο ημίχρονο έχοντας στα χέρια της μία διαφορά 12 πόντων (25-37).

Οι All Blacks έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο μετά από ώρα, με τους Τσαμάλη, Τσαλουκίδη και Καλλιώρα να μειώνουν σε 35-44. Ο Βελετζέλος έβαλε κι αυτός το «λιθαράκι» του και οι Run N Gun 2 ξέφυγαν ξανά (37-54). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν (45-54), όμως ο Παντελάκης ήταν εκείνος που «μίλησε» τελευταίος στο δεκάλεπτο και διαμόρφωσε το 45-56.

Ο ρυθμός έπεσε κάπως στην τέταρτη περίοδο στην οποία δεν είχαμε κάποια ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το τρόπο να «παραβιάσουν» το αντίπαλο καλάθι είτε με τον Νούκε, είτε με τον Θεοχαρίδη αλλά και με τον Παντελάκη και έτσι δεν ένιωσαν κάποια απειλή μέχρι το τέλος. Το σκορ στο φινάλε του παιχνιδιού έγραψε 54-66 και με αυτό το τρόπο οι Run N Gun 2 πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Νούκε με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τους All Blacks ξεχώρισε ο Αναστάσιος Τσαλουκίδης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

All Blacks (Τσαλουκίδης): Καλλιώρας 7(8ρ.), Σαμαρτζής 10(13ρ.), Σπυρόπουλος 6(5ρ.), Τσαλουκίδης 20(8ρ.), Τσαμάλης 11(10ρ.)

Run N Gun 2 (Θεοχαρίδης): Αρχοντόπουλος, Βελετζέλος 3(2ρ.), Γεωργακίου 4(2ρ.), Γκλιάτης 9, Θεοχαρίδης 7(4ρ.), Λυτσιούλης 3(1ρ.), Νούκε 24(5ρ.), Παντελάκης 10(13ρ.), Τσαλκιτζής 6(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο των Run N Gun 2!