20/11/2022
Tinder Bologna 14 14 13 20 - 61 -
Gerakas Hawks 11 26 18 11 - 66 -

Άφησε υποσχέσεις η εμφάνιση των Gerakas Hawks!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Evolution, οι Gerakas Hawks πέτυχαν τη δεύτερη νίκη στη λίγκα, καθώς επιβλήθηκαν της Team Niko με σκορ 61-66. Τα γεράκια πραγματοποίησαν τη καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, με τη δουλειά του κόουτς Οικονομίδη να αρχίζει να αποδίδει καρπούς. Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Στέλιου Μπούρα βρίσκεται σε πολύ κακό φεγγάρι, καθώς υποχρεώθηκε στην τρίτη συνεχόμενη ήττα. Πάμε λοιπόν να δούμε παρέα την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς  καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, με το τέλος  να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 14-11. Ο Κολυβάκης(8π) σε αυτό διάστημα πραγματοποίησε μια ‘’one man Show’’ εμφάνιση και στις δύο πλευρές τους γηπέδου, ενώ είχε ως συμπαραστάτες τους Παπαύλου και Καραμαλίγκα, οι οποίοι προσέφεραν από 3 και 2 πόντους αντίστοιχα. Ο Αγραβάνης(6π) από την πλευρά των Hawks ανέλαβε με απόλυτη επιτυχία το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων τους και συνεπικουρούμενος από τους Λιγνό(4π) και Γιαννακάκη(2π) κατάφεραν να τους κρατήσουν σε απόσταση αναπνοής από τη Niko Team.

Η παράσταση που μας πρόσφεραν τα ‘’Γεράκια’’ στη δεύτερη στροφή της αναμέτρησης ήταν άκρως απολαυστική. Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν στις τάξεις τους έναν εξαιρετικό σουτέρ εν ονόματι Ζαφειράκη. Ο έμπειρος ‘’μπόμπερ’’ πέρασε στο παρκέ στο 25’ της συνάντησης και κατάφερε μέσα σε 5’ λεπτά να βάλει τρία συνεχόμενα τρίποντα, βοηθώντας την ομάδα του να τελειώσει το δεκάλεπτο με είκοσι έξι πόντους στο ενεργητικό της. Στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι φάνηκε να παρουσιάζουν έλλειμμα ενέργειας, γεγονός που τους ανάγκασε να οδηγηθούν στα αποδυτήρια στο μείον εννέα με σκορ 28-37. .

Οι παίκτες του κόουτς Οικονομίδη επέστρεψαν στο παρκέ του κλειστού των Μελισσίων αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στη Team να πιστέψει ούτε για μια στιγμή ότι μπορεί να πάρει κάτι θετικό σε αυτή την αναμέτρηση. Οι Hawks με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τον Δημήτρη Γκόρο(9π) να ξεδιπλώνει όλες τις πτυχές του επιθετικού ταλέντου που διαθέτει βρέθηκαν μια στροφή πριν το τέλος του αγώνα στο συν δεκατέσσερα με σκορ 41-55. Από τη πλευρά των γηπεδούχων ο Μπούρας ήταν ότι καλύτερο είχαν να παρουσιάσουν, με τον ηγέτη της Niko να τελειώνει τη περίοδο με 4 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να δείξουν ένα μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων. Η Niko Team ανέβασε την ένταση στην άμυνα της, έλεγξε τα ριμπάουντ και με τον Κολυβάκη να ηγείται των προσπαθειών της έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους, 55-61. Ωστόσο η  προσπάθεια αντεπίθεσης της έμεινε ημιτελής, καθώς το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τα ‘’Γεράκια’’ να πανηγυρίζουν μια πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League  με σκορ 61-66.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωκράτης Γραβάνης με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Κολυβάκης είχε 23 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο .

Οι Gerakas είχαν 14/38 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 11/16 βολές, 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα και 15 λάθη, ενώ η Team Niko είχε 15/33 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 1/3 βολές, 35 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη .

Team Niko(Μπούρας): Υι 8, Leo 2, Καραμαλίγκας 14, Κολυβάκης 23, Μπούρας 8, Παπαπαύλου 6 .

Gerakas Hawks(Οικονομίδης) : Βουλουμάνος 5, Γιαννακάκης 7, Γκόρος 10, Γραβάνης 15, Δασκαλάκης 2, Ζαφειράκης 18, Καπνισάκης 1, Κατσαμάκης, Λιγνός 4, Πικάσης, Τοπούζογλου 4 .

Τι μας άρεσε : Η σπουδαία εμφάνιση των Gerakas!