26/11/2023
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 7 15 8 14 - 44 -
Cosa Nostra 6 13 13 9 - 41 -

Αυτό το παιχνίδι, μα τί παιχνίδι πήρε ο Αρισταίος!

Το παιχνίδι είχε τέτοιο ρυθμό που θα νόμιζε κανείς ότι το σκορ θα ήταν στο... Θεό! Αν' αυτού, οι άμυνες είχαν τον πρώτο ρόλο, οι δυνατές μονομαχίες και οι Γκίνι από Αρισταίο και Ρες από Cosa διέπρεψαν για το άκρως ισορροπημένο 7-6 που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο παρέες πήγαν αρκετές φορές στη γραμμή της φιλανθρωπίας, με τον Τζίγκο να περνά για τους "λευκούς" και να βάζει με τρίποντο την παρέα του στο +6 (19-13), με τον Ηλία τον Μοίρα να απαντά άμεσα και με... ψυχή να γράφει το 22-19 πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του πίσω, σε ένα δεύτερο ημίχρονο να έπεται το οποίο έμελλε να είναι από τα καλύτερα των τελευταίων μηνών!

Αν κάτι έφερε για τα καλά το μομέντουμ υπέρ του Αρισταίου, αυτό ήταν η καταπληκτική άμυνα του Γκίνι, ο οποίος δεν περνιόταν ούτε με... αίτηση, έκλεβε μπάλες, πίεζε! Το τρίποντο του Βαλερά βρήκε απάντηση από τον αεικίνητο Κάκιο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 30-32 και τα τελευταία 10 λεπτά να είναι απόλαυση για τον κάθε παρευρισκόμενο είτε στο παρκέ, είτε στο live της αναμέτρησης! Εκεί, ο coach Δεμένεγας είχε την... ευχή να δει τους παίκτες του να παίρνουν σωστές αποφάσεις, να παίρνουν τη νίκη μετά από μάχη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και το τελικό σκορ ένα είναι το 44-41 υπέρ του Αρισταίου!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αριστείδης Δημητράτος με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και ένα λάθος. Από την Cosa ξεχώρισε ο Νίκος Κάκιος με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κοψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 7/34 δίποντα, 5/32 τρίποντα, 15/26 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/28 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 11/13 βολές, 40 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 κοψίματα, 27 λάθη.

Αρισταίος(Δεμένεγας): Περδικάρης, Τούντας 2, Gjini 3, Φιλλιπόπουλος 8, Βρεττός, Παούρης 2, Βαλεράς 3, Δημητράτος 16, Τζίγκος 6, Δούρος 2, Δρόσος 2.

Cosa Nostra(Ρες): Κάκιος 15, Μπρούστας 11, Μοίρας 5, Χατζησυμεωνίδης, Ζυγομαλάς, Κουτσουριδάκης, Γονιδάκης 2, Ρες 6, Φλιτζάνης 2, Βιλλιώτης,

Τί μας άρεσε: Τί ματσάρα είδαμε, με ήθος και μπασκετική παιδεία από τους παίκτες των δύο ομάδων!