05/10/2024
Alimos Leopards 11 19 21 29 - 80 -
Αρειανοί 5 13 5 12 - 35 -

Αυτοί είναι οι Leopards!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους «μπλε» να μπαίνουν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και να παίρνουν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ. Οι Leopards έτρεχαν καλύτερα το γήπεδο στο ξεκίνημα και σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα, έκλεισαν δίκαια το δεκάλεπτο στο +6 (11-5).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Leopards προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους έχοντας τον Παναγιωτάκη να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες για την ομάδα του. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν περισσότερη φρεσκάδα λόγω και του χαμηλού μέσου όρου ηλικίας και με όπλο την καλή άμυνα, πήγαν στην ανάπαυλα στο +12 (30-18).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Leopards μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη και πατώντας γκάζι, η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (41-21). Οι «Αρειανοί» έδειξαν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και μοιραία μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο στο -28 (51-23).

Με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι Leopards είχαν βάλει το νερό στο αυλάκι και ουσιαστικά το μόνο που έλειπε ήταν το τελικό σκορ του παιχνιδιού. Στα εναπομείναντα λεπτά για την λήξη του παιχνιδιού το σκηνικό δεν άλλαξε και οι Leopards πήραν μια πολύ άνετη νίκη με το 80-35 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Τζιράρκας με 24 πόντους ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Αριστείδης Μαυρογιαννάκης με 6 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Alimos Leopards( Τζιράρκας): Αλεξάκης 4, Παναγιωτάκης 20, Παπαδημητρακόπουλος 21, Τζιράρκας 24, Τζιράρκας Α. 11.

Αρειανοί(Μαυρογιαννάκης): Βενιεράκης, Καυχιτσάς 8, Κιομουρτζής 6, Μακρής 9, Μαυρογιαννάκης Γ. 2, Μαυρογιαννάκης 6, Μπογοσιάν 4.

Τι μας άρεσε: Το πληθωρικό παιχνίδι των Alimos Leopards.