25/03/2023
Λεγάμενοι BC 17 18 16 29 - 80 -
Old Stars 14 10 12 16 - 52 -

Αυτοί ναι, είναι οι Λεγάμενοι!

Έξυπνα, ομαδικά και με όρεξη για μπάσκετ γρήγορο και καταιγιστικό, οι Λεγάμενοι επιβλήθηκαν των Old Stars με σκορ 80-52 στο ΣΕΦ!

Όμορφο παιχνίδι στο ξεκίνημά του, καθώς οι δύο ομάδες έψαξαν τον... φρενήρη ρυθμό και τη γρήγορη μετάβαση παρά τις σετ επιθέσεις! Τί καλύτερο νέο για τον Βασίλη Σκαμαγκά, ο οποίος με απανωτούς πόντους έδινε απάντηση σε κάθε δυσκολία που έβαζαν οι Βερώνης και Καπράλος, με το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-14 για Λεγάμενους!

Έπεσε λίγο ο ρυθμός, πράγμα λογικό, με τους Λεγάμενους να κρατούν το προβάδισμα. Ο Σιγάλας με καλές άμυνες και ο Σκαμαγκάς συνεχώς συνδεδεμένος με το καλάθι, δεν άφησαν την κατάσταση να φύγει εκτός ελέγχου, με το προβάδισμα να είναι σταθερά σε διψήφιο και το ημίχρονο να κλείνει στο 35-24.

Ο Καπράλος ήταν μαζί με τον Γεωργούση οι πιο ενεργητικοί παίκτες των Old Stars, οι οποίοι... κυνηγούσαν στο σκορ τους Λεγάμενους, οι οποίοι μπορεί να μην έβαζαν πόντους μπροστά, αλλά ταυτόχρονα είχαν καλή αμυντική λειτουργία, η οποία τους οδήγησε στο 51-36 τρίτης περιόδου, με τον Νίκο τον Λάγιο να είναι πολύ καλός!

Οι 29 πόντοι που έβαλαν οι Λεγάμενοι στην τελευταία περίοδο ήταν απόδειξη πως μπήκαν για να... τελειώσουν το παιχνίδι και να μην αφήσουν καμία ευκαιρία στους Old Stars για ανατροπή, με το 80-52 να είναι το τελικό σκορ και τους Λεγαμενους να προχωρούν προς τη δόξα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Σκαμαγκάς με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο. Από Old Stars ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Τζώρτζος με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/36 δίποντα, 10/37 τρίποντα, 12/19 βολές, 54 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/40 δίποντα, 5/31 τρίποντα, 7/12 βολές, 38 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Λάγιος 6, Σιγάλας 6, Κατσαρός 10, Αγαλόπουλος, Βρεττάκος 11, Σουλτάτος 12, Χαϊκάλης, Δημουλιάς 6, Καμαριωτάκης 2, Σκαμαγκάς 27.

Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούσης 5, Δουκάκης 5, Καπράλος 15, Βερώνης 12, Πουμπουρίδης 8, Τζώρτζος 7, Πέτρου.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!