27/05/2023
Sun City Spurs 18 21 19 21 - 79 -
Athens Pistols 22 15 8 15 - 60 -

Αυτοί οι Spurs... αρέσουν πολύ!

Με κάποιες στιγμές να μοιάζουν... ανίκητοι, οι Sun City Spurs εκμεταλλεύτηκαν την καλή τους κατάσταση και τις πάρα πολλές απουσίες των Athens Pistols, επικρατώντας με το τελικό 79-60 στο ΣΕΦ.

Το αντίπαλο δέος του Μελισσάρη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ο Λιόλιος, με τον δεύτερο να πραγματοποιεί φοβερή εμφάνιση και να οδηγεί τους Pistols, με τον Ρήγα να... σιγοντάρει εξαιρετικά και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο αρκετά ισορροπημένο 18-22, με το παιχνίδι να είναι από πολύ νωρίς "ντερμπάρα"!

Φοβερές μάχες από πολύ νωρίς, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για να μπουν με όσο δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στο ημίχρονο. Κατσαρός και Σαλονικίδης ακολούθησαν σε απόδοση τον Αλέξανδρο Μελισσάρη, με τον Πατρώνη να σκοράρει για τους Pistols και το ημίχρονο να κλείνει στο 39-37.

Ο Πιέρρος ο Γουρνάς αποτέλεσε την κολώνα των γηπεδούχων, οι οποίοι προσπάθησαν να μείνουν μπροστά στο σκορ και να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ρήγας έδωσε απαντήσεις, σκόραρε και κράτησε τους Pistols κοντά, έστω και αν ο Κατσαρός πήρε... φωτιά στο τέλος, κάνοντας το 58-45.

Κανέναν λόγο να αλλάξουν τον τρόπο παιχνιδιού τους δεν είχαν οι Spurs, παρέμειναν αποδοτικοί, έκλεψαν μπάλες, διατήρησαν τη διαφορά και έκλεισαν την αναμέτρηση με το υπέρ τους 79-60, διατηρώντας το αήττητο (5-0) στον όμιλό τους.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πιέρρος Γουρνάς με 15 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη. Από Pistols ξεχώρισε ο Σταμάτης ο Ρήγας με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα κόψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 23/47 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 6/14 βολές, 54 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 6 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/31 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 4/7 βολές, 29 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη.

Sun City Spurs (Σαλονικίδης): Γουρνάς 15, Θεοδωρόπουλος 12, Κατσαρός 10, Κυπριανός 1, Κυριαζίδης 12, Μελισσάρης 18, Σαλονικίδης 3 Σαμπάνης 8.

Athens Pistols (Ρήγας): Βούλγαρης, Λιόλιος 18, Πατρώνης 11, Ρήγας 21, Σαμιώτης 10, Χριστιανόπουλος.

Τί μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα!