11/12/2022
Beeranhas - - - - - 20 -
Ageli B.C. - - - - - - -1

Ageli και τα μυαλά στην προβατίνα!

Παλικαρίσια νίκη με μεγάλη ανατροπή πήρε χθες στο κλειστό του Αγίου Νικολάου η Ageli, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 11 πόντους, με ένα 17-6 επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, κέρδισε τα Beeranhas με 45-49 και ανέβηκε στην τρίτη θέση του δευτέρου ομίλου της D2-League, μετά την ολοκλήρωση της 12ης αγωνιστικής!

Ελαφρώς καλύτερα ήταν τα Beeranhas στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με ηγέτη τον Τραϊφόρο με 8 πόντους, προηγηιηκαν με 8-3 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 14-10. Ο Αγγελής με 4 πόντους και οι Βασιλόπουλος - Δημητρός με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού με 5 πόντους του Μίχιλη και βοήθειες των Ζερβόπουλου, Τραϊφόρου, Βρακά και Χαϊδάκη, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 28-17. Το μόνο που κατάφερε η Ageli ήταν να μειώσει στους 8, 28-20, με τον Ταράτσα να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Βασιλόπουλο 3.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Βαλέντζη και 4 του Μιχαηλίδη, οι "ροζούληδες" διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους με 39-32. Την ομάδα του Μπακλούς κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Αγγελής και Βασιλόπουλος με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 39-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ageli μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με τους Αγγελή - Κεχαγιόγλου να φωνάξουν "παρών", έκανε τη μεγάλη ανατροπή και έφυγε νικήτρια από τα Άνω Λιόσια με 45-49. Κόλλησαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά στο επιθετικό κομμάτι, με τους Ζερβόπουλο και Μιχαηλίδη να βρίσκουν στόχο με 4 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 18/60 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/13 βολές, 11/29 δίποντα και 6/32 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Beeranhas ο Τραϊφόρος με 10 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 5/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp για την Ageli ο Αγγελής με 17 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 4/7 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Μιχαηλίδης 5, Βρακάς 2, Δέτσης, Χαϊδάκης 6, Ζερβόπουλος 8, Τραϊφόρος 10, Μίχιλης 5, Βαλέντζης 9 (1)

Ageli (Μπακλούς): Βασιλόπουλος 9 (1), Αγγελής 17 (2), Κωσταράς 3, Κεχαγιόγλου 9 (2), Γλύκας, Δημητρός 5 (1), Ταράτσας 6

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό come back της Αγέλης στο φινάλε!