16/02/2023
New York Fix 20 7 12 12 - 51 -
Gran Μανάρια 4 11 16 9 - 40 -

Αγέλη πεινασμένων λύκων οι New York Fix!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Evolution, οι New York Fix Most αναρριχήθηκαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς όχι μόνο επικράτησαν των Gran Manaria, αλλά κάλυψαν και τη διαφορά των εφτά πόντων του πρώτου γύρου, επικρατώντας με 51-40. καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Παναγιώτης Καρακούσης με 17 πόντους , 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σπύρος Νερούτσος είχε 7 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι γηπεδούχοι παρουσίασαν σε όλους όσους βρέθηκαν στο κλειστό της Basketaki Arena ένα δωρεάν σεμινάριο αμυντικής λειτουργίας , καθώς για 9:15 αγωνιστικά λεπτά δέχτηκαν μόνο έναν πόντο και αυτόν από τη γραμμή  των ελεύθερων βολών, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το υπέρ τους 20-4. Ο Καλπακίδης με 2/2 έξω από τη γραμμή των 6.75 πρόφερε 6 πολυτιμους πόντους, ενώ τους ίδιους είχε ο Καρακούσης μέσα από το ζωγραφιστό. Στην αντίπερα όχθη ο Τσίγκος με 2 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν με την εμφάνιση τους ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, επικρατώντας σε αυτή τη περίοδο με επιμέρους 7-11. Οι Σκιαδόπουλος και Νερούτσος ανέλαβαν ένα σημαντικό μέρος του επιθετικού κομματιού των Gran, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 11 συνολικά πόντους. Στον αντίποδα, ο Καρακούσης για ακόμη μια φορά πλήγωσε τον αντίπαλο κάτω από το καλάθι με 6 πόντους στο ενεργητικό του.

Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση στο παιχνίδι τους, μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους με σκορ 34-31. Ωστόσο η αντίδραση της ομάδας του Καλπακίδη ήταν άμεση και με σερί 5-0, έκλεισε τη περίοδο με το υπέρ τους 39-34.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα καθόλα τη διάρκεια του, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 51-40.

Οι New York Fix είχαν 12/39 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 15/22 βολές, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/39 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 10/17 βολές, 35 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη .

New York Fix(Σεϊζης): Κούρος 5, Σεϊζης 1, Παναγόπουλος, Καρακούσης 17, Κουτούζος 2, Καλπακίδης 6, Ζορμπάς, Χαμπεσής, Χατζής 11, Ψαριανός 9.

Gran Mamaria(Μπρέμπος) : Τσίγκος 2, Λιάκος, Ισίδωρος Τσίγκος 6, Σκιαδόπουλος 5, Νερούτσος 7, Σκληρός 2, Παπαχριστοδούλου 6, Παπαευσταθίου 4, Αλεξανδρίδης 6, Καμπόλης 2.

Τι μας άρεσε : Η σκληράδα που έχουν σαν ομάδα οι Fix, αλλά και η εμφάνιση κάτω από τα δύο καλάθια του Καρακούση!