26/11/2022
Most Wanted 15 11 10 18 - 54 -
Αμόκ 19 26 13 14 - 72 -

Αγέρωχη νίκη για την ΑΜΟΚ!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Evolution, η Αμόκ πέτυχε ακόμη μια νίκη στη λίγκα, καθώς επιβλήθηκε των Most Wanted με σκορ 54-72. Η ομάδα του Δουρακάκη μετά από αυτή την επιτυχία έπιασε τους αντιπάλους της στην δεύτερη θέση με ρεκόρ 4-1. Πάμε να δούμε παρέα λοιπόν τι ακριβώς συνέβη σε αυτήν τη σπουδαία αναμέτρηση.

Τα μηνύματα που λάβαμε από τις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού δεν προμήνυαν αυτό που θα ακολουθούσε. Οι Most είχαν τον Καραμασιώτη σε εξαιρετική κατάσταση έξω από τη γραμμή των 6,75 και συνεπικουρούμενος από τους Μιτζέλο, Ντάναση και Παπαδόπουλο πήραν προβάδισμα στον αγώνα με 15-7. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο στο οποίο βρέθηκαν και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τον Κελεπούρη να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα δύο καλάθια έκλεισαν τη περίοδο στο συν τέσσερα με σκορ 15-19 .

Στο δεύτερο κομμάτι οι φιλοξενούμενοι ξεδίπλωσαν στο παρκέ του Σπάρτακου όλες τις αρετές που τους χαρακτηρίζουν ως ομάδα, καθώς πίεσαν στην άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους, με τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου να αγγίζει τη τιμή των δεκαεννέα πόντων, 26-45. Ο Βιγικάκης μπήκε στη εξίσωση, προσφέροντας λύσεις από την περιφέρεια, ενώ ο Κελεπούρης συνέχισε να πληγώνει τους Most από το ζωγραφιστό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Καραμασίωτης προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει την ομάδα του εντός παιχνιδιού, πετυχαίνοντας σε αυτό το διάστημα 7 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αμόκ εκμεταλλευόμενη την αδιαμφισβήτητη ποιότητα της, τις απουσίες των Most, αλλά και τον τραυματισμό των Καραμασιώτη και Παπαδόπουλο, αύξησε την απόσταση έναντι των αντιπάλων της, με τον φωτεινό πίνακα μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρησης να δείχνει το 36-58 . Ο Ορφανός ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του, πετυχαίνοντας 4 πόντους, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάλας με 3.

Η τελευταία περίοδος του παιχνιδιού αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα της evolution League με σκορ 54-72.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Βιγικάκης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Σάκης Καραμασιώτης είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο .

Η Αμόκ είχε 25/45 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 10/14 βολές, 46 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 6/34 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 9/17 βολές, 28 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 10 λάθη .

Most Wanted(Καραμασιώτης): Διονυσόπουλος 13, Κάλας 3, Καραμασιώτη 16, Κουσάκης 11, Μιτζέλος 2, Ντάνασης 2, Πίκουλης 4, Παπαδόπουλος 3 .

Αμόκ(Δουρακάκης) : Αβαρκιώτης 2, Βιγικάκης 17, Γκόφας 4, Γράψας 4, Δερδενές 3, Διονυσόπουλος, Ιωαννίδης, Καραθάνος, Κατσίγαρης 10, Κελεπούρης 19, Ορφανός 10, Τριγωνόπουλος 3 .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο της Αμόκ!