07/01/2023
Singular Logic 16 14 15 18 - 63 -
Frigo Driver 10 11 16 14 - 51 -

(Αγγελική) νίκη για την Space Hellas2!

Το απόγευμα του Σαββάτου 7 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena , η Space Hellas2 ακολουθώντας ευλαβικά το πλάνο του Ντουμάνη και έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση το νεοφερμένο Άγγελο Παπακώστα, επικράτησε σχετικά άνετα με 63 – 51 απέναντι στο άναρχο μπάσκετ που έπαιζαν οι Frigo Driver, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο γύρο.

Οι ομάδες πήγαιναν σε γρήγορες επιθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Space Hellas να έχει πλουραλισμό στην επίθεση με εφτά διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν και να κρατάει το προβάδισμα με 16 – 10. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Frigo ακολουθούσαν από κοντά, με το Μιχαλακάκο να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τρεις ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι.

Η Space συνέχισε να οδηγεί την κούρσα στην δεύτερη περίοδο με την πολύ καλή της άμυνα και την τετράδα Ιγκνιάτοβιτς, Καραφώτη με 4 πόντους και Καπλάνη – Παπακώστα με τρίποντα να σέρνουν τον χορό στην επίθεση , για το 30 – 21 του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη , οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν συνεχώς το σκορ με τον Παπαδάκη να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τον Γκίκα να σκοράρει από την περιφέρεια.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν την ένταση τους και το σκορ να παραμένει 45 – 37 υπέρ της Space Hellas. Ο Mιχαλακάκος ήταν η αιχμή του δόρατος για τους φιλοξενούμενους με 7 πόντους, με τέσσερις ακόμα παίκτες να προσφέρουν από ένα καλάθι, ενώ το προβάδισμα για την ομάδα του Ντουμάνη κρατούσαν κυρίως ο Παπακώστας που πέτυχε 7 πόντους, με τέσσερις ακόμα παιχτες να δίνουν λύσεις.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα κυρίως με ατομικές προσπάθειες των Παπαδάκη(6) και Νικόλτσο(4), όμως η Space Hellas με πλάνο στο παιχνίδι της και τον Καπλάνη να ντύνεται Στεφ Κάρι με τρία συνεχόμενα τρίποντα, έφτασε στην πολυπόθητη νίκη με 63 – 51.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Άγγελος Παπακώστας με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Η Space είχε 20/51 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 2/10 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ , έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Οι Frigo είχαν 15/47 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 12/25 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Space Hellas2(Ντουμάνης): Αυγερινός 2, Ιγκνιάτοβιτς 6, Καπλάνης 15, Καραφώτης 8(8ρ.), Καραχάλιος 6, Μπόσκος 4, Παλιοκώστας 6(12ρ.), Παπακώστας 13(8ρ.), Σκαρδούτσος 3.

Frigo Driver(Παπαδάκης): Γκίκα 5, Γκότσης, Κορμανός 2, Λουκατάρης 15, Μαθιός 8(14ρ.), Μιχαλακάκος 15(11ρ.), Νικόλτσος 8, Παπαδάκης 13(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο των Αγγέλων που διαθέτει στην περιφέρεια η sSpace Hellas και το τρίποντο κρεσέντο του Νίκου Καπλάνη .