03/01/2023
Brothers United 6 14 16 23 - 59 -
Πι Stoli α 18 16 13 9 - 56 -

Άγιος Βασίλης - Καράμπελας!

Περίμενε, πήρε τα σουτ που του έδωσαν και υπέγραψε μία τεράστια νίκη για τους Brothers United ο Καράμπελας, με την ομάδα του να κερδίζει με 59-56 τα Πι Stoli α.

Ο Ιωαννίδης πότε με τις εμπνεύσεις του στον δημιουργικό τομέα και πότε με την εκτελεστική του δεινότητα ξεχώρισε και έβαλε μπροστά στην πρώτη περίοδο τα Πι Stoli α, με τους Bothers United να παίρνουν σωστές προσπάθειες αλλά να είναι άστοχοι, με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω με 6-18.

Η μπάλα πέρασε στον Μπιτζή ο οποίος έβαλε τα καλάθια που του... αναλογούσαν, μείωσε και βελτίωσε την εικόνα των Brothers! Ο Σκαλτσής με όμορφα καλάθια κράτησε το προβάδισμα στη συνέχεια για τους φιλοξενουμενους, υπογράφοντας το 20-34 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Τζαβάρας μπήκε στην εξίσωση του αγώνα και βοήθησε στη συνέχεια της καλής εμφάνισης της παρέας  του Λιόλιου,  με τον Αβούρη από την άλλη να βρίσκει το χέρι του από μακριά και να πιέζει για να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 36-47 για Πι Stoli α.

Απίστευτη ανατροπή για Brothers United, οι οποίοι δεν παράτησαν στιγμή το παιχνίδι και με κομβικούς Καράμπελα και Αβούρη έκαναν... τρελή ανατροπή και πήραν το ματς, με τελικό σκορ 59-56, σε ένα παιχνίδι απόλαυση ειδικά στο δεύτερο μέρος!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπιτζής με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κοψίματα και 2 λάθη. Από Πι Stoli α ξεχώρισε ο Νίκος ο Σκάλτσης με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο κι ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/46 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 14/23 βολές, 47 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο, 5 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/50 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 10/15 βολές, 40 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη.

Brothers United (Αβούρης): Αβούρης 19, Αρχοντουλάκης, Καράμπελας 5, Κατραντζής 5, Κουφαλιώτης 1, Λεγάκης 8, Μπιτζής 17, Πίτος 4, Παππάς, Λεζάι.

Πι Stoli α (Λιόλιος): Ιωαννίδης 19, Κοτσακάς, Μαρτζούκος 4, Μαυρεδάκης 7 (12 ριμπ.), Παπαδιονυσίου, Σκάλτσης 20, Τζαβάρας 6.

Τί μας άρεσε: Santa Claus Καράμπελας, χο χο χο!!!