27/12/2022
Lyonmen 10 12 12 16 - 50 -
Milwaukee Sucks 13 12 14 4 - 43 -

Άγιος Βασίλης Θεοδώρου!

Όταν είδε τα... δύσκολα, ο Αντρέας Θεοδώρου έδειξε ψήγματα του τεράστιου ταλέντου του και έδωσε τη νίκη στους Lyonmen, με τελικό σκορ 50-43, απέναντι στους Milwaukee Sucks!

Ο ρυθμός του αγώνα δεν φάνηκε να χαλάει από την αποχή των εορτών, με τις δύο ομάδες να τρέχουν σε πρώτο χρόνο. Θεοδώρου από τη μία και ο εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο Μαυροειδής από Sucks, ξεχώρισαν, για το 10-13 πρώτου δεκαλέπτου.

Συνέχισαν να προσπαθούν να ακουμπήσουν το σκορ οι Lyonmen αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς η αστοχία έκανε την εμφάνισή της. Ο Οικονόμου πήρε προσπάθειες, έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο ημίχρονο μπροστά με 22-25.

Βελτίωσαν την εικόνα τους, την άμυνά τους και μείωσαν οι γηπεδούχοι, με τον Ανδρέα τον Θεοδώρου να παίζει στα... στάνταρ του. Ο Μαριόλης με τον Μελιγκώνη έβρισκαν τρόπους να βάζουν τη μπάλα στο καλάθι και να είναι θετικοί για τους Sucks, οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμα στο 34-39 για τρίτη περίοδο.

Με τον Σιαμήτρο εκτός λόγω τραυματισμού και τον Καλαποθαράκο να βγαίνει εκτός με φάουλ, ο Θεοδώρου έβαλε την... μπέρτα του Superman και πήρε από το χέρι την ομάδα του Χρόνη, με το τελικό σκορ να είναι το 50-43, ανατρέποντας την εικόνα του αγώνα στα τελευταία λεπτά!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος ο Τζουβάνας με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από Sucks ξεχώρισε ο Σταύρος Μαυροειδής με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/43 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 6/7 βολές, 41 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/43 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 6/10 βολές, 45 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη.

Lyonmen (Χρόνης): Καλαποθαράκος 8, Θεοδώρου 22, Δημητρίου 5, Τζουβάνας 6 (11 ριμπ.), Σιαμήτρος 5, Δουκέρης, Μακρύγιαννης 4.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Μελιγκώνης 3, Μαριόλης 7, Παγούνης 2, Φωτόπουλος 10 (11 ριμπ.), Μαυροειδής 13, Διαμάντης, Καββαθάς, Οικονόμου 6, Σαμιωτάκης 2.

Τί μας άρεσε: Ένας υπέροχος αγώνας με αγωνία μέχρι τέλους!