09/03/2023
Optimus Priamus 6 16 10 14 - 46 -
Gallika and Piano BC 19 12 25 9 - 65 -

Αγκαλιά με τα playoffs τα Gallika & Piano!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development League, τα Gallika & Piano πραγματοποίησαν ακόμα μία σημαντική νίκη, καθώς επικράτησαν τον Optimus Priamus με σκορ 46-65, κάνοντας ακόμα είναι αποφασιστικό βήμα για την είσοδο τους στα playoffs.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γιάννη Πιερρουτσάκο με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Χρήστος Σκουτέρης είχε 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτήν την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με σκορ 6–19. Ο Γράδος σε αυτό το διάστημα πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση με 7 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Γκίκας με 3. Στην αντίπερα όχθη, ο Φανουργιάκης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Optimus με 3 πόντους!

Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε στην παρέα των Σκουτέρη και Φουντουλάκη, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με τονεπιμέρους 16-12. Ο Γιάννης Πιερρουτσάκος ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του, πετυχαίνοντας 7 πόντους, ενώ ο Πάγκαλος πραγματοποιείσαι καλή εμφάνιση κάτω από τα δύο καλάθια με 4 πόντους και 4 ριμπάουντ στο παλμαρέ του. Οι Γκίκας(4π) και Γιάννης Πιερρουτσάκος(4π) αποτέλεσαν το σημαντικότερα κομμάτια του επιθετικού παζλ των φιλοξενούμενων. Το ημίχρονο έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 22–31.

Τα Gallika & Piano επέστρεψαν στο παρκέ  της Basketaki Arena με σκοπό να δημιουργήσουν μία απόσταση ασφαλείας έναντι των αντιπάλων τους, καθώς ανέβασαν την ένταση το παιχνίδι τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Γράδο να ξεδιπλώνει ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που τον χαρακτηρίζει, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του αγώνα με το υπέρ τους 32–56.

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας  να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 46–65.

Τα Gallika & Piano είχαν 18/44 δίποντα , 7/24 τρίποντα , 8/15 βολές, 55 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα  και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/71 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 4/6 βολές, 45 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κόψιμο και 9 λάθη.

Optimus Priamus(Φουντουλάκης): Δημητρίου, Πάγκαλος 8, Γιάννης Πιερρουτσάκος 21, Σκουτέρης 8, Φανούργιάκης 6, Φουντουλάκης 2.

Gallika & Piano(Καβαλλιεράτος): Γκίκας 3, Γράδος 19 , Καβαλλιεράτος 13 , Καπετανίδης 13 , Ντούρος 5 , Σταύρος Πιερρουτσάκος 9, Γιάννης Πιερρουτσάκος 7.

Τι μας άρεσε : Το πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο των νικητών!