04/03/2023
Ellinoroston Celtics 7 17 11 10 - 45 -
Singular Logic 6 15 11 18 - 50 -

Αγκαλιά με τα Playoffs η Space Hellas 2!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Development2 League, η Space Hellas 2 πραγματοποίησε τη τέταρτη σερί νίκη, καθώς όντας καλύτερη στις τελευταίες στιγμές του αγώνα επικράτησε των Ellinoroston Celtics με σκορ 45-50.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γιώργο Καραχάλιο με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Γιώργος Κοσκίνας είχε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτήν την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα δεν διεκδίκησαν δάφνες ποιότητας, καθώς η συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μόλις 13 πόντοι. Ο Κοσκίνας(4π) με 2/2 εύστοχα  σουτ εντός παιδιάς ηγήθηκε των προσπαθειών των γηπεδούχων στο διάστημα αυτό, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση η Δαυίδ(2π) και Πιρπίρογλου(1π). Στην αντίπερα όχθη, ο Αναστασοπούλος(4π) αποτέλεσε το πλέον διακριθέντα της ομάδας του.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκανε στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να κρατήσουν το προβάδισμα  έναντι των αντιπάλων τους και εν τελεί το κατάφεραν, κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ τους 24 – 21. Ο Κοσκίνας ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση στο παιχνίδι του, πετυχαίνοντας 8 πόντους, ενώ ευτύχησε να βρει συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Φυλακτού(7π).

Το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης εξακολούθησε να έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, αφού ναι μεν οι Ellinoroston εξακολούθησαν να βρίσκονται σε θέση οδηγού, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν  να δημιουργήσουν μία διαφορά ασφαλείας έναντι των αντιπάλων τους. Ο Κοσκίνας συνέχισε να αποτελεί το σημαντικότερο κομμάτι του επιθετικού παζλ των Celtics με 4 πόντους στο ενεργητικό του και συνεπικουρούμενος από τους Χατζηγιάννη(3π), Δαυίδ(2π) και Νάστο(2π) οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν τρία με σκορ 35 – 32. Στην αντίπερα όχθη, οι Καραχάλιος(5π) και Καραφώτης4π) βοήθησαν την ομάδα τους να παραμείνουν κοντά στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το πλούσιο επιθετικό  ταλέντο του Καραχάλιου, αλλά και την επιθετικό έλλειμμα που παρουσίασε η παρέα του Κοσκίνα στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές του αγώνα, πήραν ακόμη μία τεράστιας σημασίας νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 45 – 50.

Η Space Hellas 2 είχε 11/47 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/18 βολές, 33 ριμπάουντ, 3;ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/31 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 5/7 βολές, 33 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη.

Ellinoroston Celtics(Κοσκίνας): Ασημάκος 2, Γιαννάκος, Δαυίδ 4, Κοσκινάς 16, Νάστος 2, Παπαιάκος , Πιρπίρογλου 1, Φυλακτός 7, Χατζηγιάννης 3.

Space Hellas 2(Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 6, Αράπογλου 3, Δευτεραίος, Ιγκνιάτοβιτς 7,Καραφώτης 6, Καραχάλιος 8, Μαρίνος, Παλαιοκώστας, Σκαρδούτσος 2.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο του Καραχάλιου!