15/06/2024
Beer Team 18 12 8 13 - 51 -
Mandra Heat 10 21 14 16 - 61 -

Αγκαλιά με την πρώτη θέση η Mandra Heat!

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Beer Team στην αναμέτρηση, αφού με πρωταγωνιστές τους Μαρφαντά και Καλπακίδη πήρε προβάδισμα ασφαλείας (18-10). Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και πήραν σκορ κυρίως από τους Τσιλιώνη και Μανήσαλη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης. Με τρίποντα των Τσιλιώνη, Διολέτη και Δρακόπουλου και σημαντικές βοήθειες των Μανήσαλη και Μώλου μέσα από το ζωγραφιστό, οι "κόκκινοι" κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους στο φινάλε του ημιχρόνου (30-31). Οι επιθετικές εμπνεύσεις του Θεοδοσόπουλου δεν ήταν αρκετές για τους γηπεδούχους που πέταξαν στα... σκουπίδια το καλό προβάδισμα που είχαν αποκτήσει και μπήκαν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει συνέχειας.

Με την ψυχολογία στα ύψη από την καλή εμφάνιση του δευτέρου δεκαλέπτου και τους Μώλο και Μανήσαλη σε εξαιρετική κατάσταση, η Mandra Heat πήρε διψήφιο προβάδισμα και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι κακοί επιθετικά "κίτρινοι" ήταν να... ροκανίσουν την διαφορά στα τελευταία λεπτά και να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για νίκη (38-45).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα, σκόραραν οπότε έπρεπε, κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ και έφτασαν στη νίκη με. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση και γνώρισαν δίκαια την δεύτερη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μανήσαλης με double double και 11 πόντους (4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ)

Beer Team (Θεοδοσόπουλος): Αρβανιτάκης 4, Θεοδοσόπουλος 11, Καλπακίδης 11 (3), Κρεκούκης 5, Μαρφαντάς 11 (2), Μεταξάς 9, Τζατζαράκης

Mandra Heat (Τσιάβος): Διολέτης 4, Δρακόπουλος 3 (1), Κανάκης, Κύτρος 18, Μανήσαλης 11 (1), Μώλος 18, Τσιάβος, Τσιλιώνης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το κυρίαρχο δεύτερο ημίχρονο των νικητών.