29/05/2023
BEGOU.. LUCKY 14 13 21 8 - 56 -
Think Digital 12 21 10 17 - 60 -

«Κυανόλευκο» το θρίλερ, αγκαλιά με τη 2η θέση οι TDG

Ένα υπέροχο παιχνίδι έλαβε χώρα το βράδυ της Δευτέρας στο «Promitheas Park» μεταξύ Begoulucky και Think Digital, με τους TDG να αντέχουν στο φινάλε και να παίρνουν μια πάρα πολύ δύσκολη νίκη (56-60), η οποία τους φέρνει μια ανάσα από την κατάληψη της 2ης θέσης της Development League. Από την άλλη, οι Begoulucky παρέμειναν στην 8η θέση και πολύ δύσκολα θα χάσουν την είσοδο στα Play Offs, παρά την ήττα τους.

Το ματς άρχισε με τους Begoulucky να δείχνουν πως είναι διατεθειμένοι να βάλουν...δύσκολα στους Think Digital, παρά το γεγονός πως πριν τον αγώνα φάνταζαν το απόλυτο αουτσάιντερ. Με πλουραλισμό στην επίθεση και με τον Χρυσανθακόπουλο να δίνει την δική του ξεχωριστή...αύρα, οι Μπεγουλακιώτες έκλεισαν με ένα μικρό προβάδισμα την Α' περίοδο (14-12).

Στο Β' δεκάλεπτο, η τριπλέτα Καπερώνη, Γεωργακόπουλου, Βαρελά άρχισε σιγά σιγά να βρίσκει πατήματα, κάτι που οδήγησε τους Think Digital στο να ελέγξουν το παιχνίδι στο Β' δεκάλεπτο και να φτάνουν σε διαφορές στις παρυφές της διψήφιας. Με επιμέρους σκορ 13-21 στην δεύτερη περίοδο, οι Think Digital πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 6 πόντων (27-33).

Στην επανάληψη, τα πράγματα άλλαξαν εκ νέου, με τον Βαρή να προστίθεται στην...εξίσωση, κάνοντας εντυπωσιακό ματς, εκμεταλλευόμενος τη δύναμή του μέσα στη ρακέτα. Στη συνέχεια, ο Χρυσανθακόπουλος έβαλε και αυτός κάποια μεγάλα σουτ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι Begoulucky να φέρουν...τούμπα το ματς και να μπουν με πλεονέκτημα στο τελευταίο δεκάλεπτο (48-43).

Το παιχνίδι παρέμεινε θρίλερ μέχρι και το φινάλε του, με τους Think Digital να επανέρχονται σε θέση οδηγού, χάρη στην ποιότητα των Καπερώνη, Βαρελά και Γεωργακόπουλου και σύμμαχο την εμπειρία τους από τέτοια ματς. Από την άλλη, οι Begoulucky έχασαν κρίσιμες βολές και δεν είχαν καθαρό μυαλό στο φινάλε, με το τελικό 56-60 να σφραγίζει τελικά τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λάμπρος Βαρελάς, με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ, σε μια ακόμα δική του μαγική...παράσταση.