27/09/2023
Griffins 15 13 16 13 - 57 -
Titans 14 13 16 20 - 63 -

Αγκαλιά με την πρόκριση οι Titans!

Μόνο εύκολη δεν ήταν η αποστολή των Titans κόντρα στους 6 Griffins, καθώς επικράτησαν δύσκολα με 57-63 στο Athens Sports Hall και έκαναν το 2/2 στον 17ο όμιλο του Basketaki Cup!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Griffins στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με προσωπικό show του Παπαδόπουλου με 12 πόντους και τρίποντο του Βιλτανιώτη, προηγήθηκαν με 15-14! Ο Σαράντου με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Φωτόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Titans έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 πόντους του Μούρτου, 4 του Χρήστου Σπυρόπουλου και τρίποντο του Σαράντου, βρέθηκαν στο +6, 19-25, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους η ομάδα του Χρόνη πάτησε γκάζι και με 5 πόντους του Παπαδόπουλου, 3 του Πατωνίδη και τρίποντο του Λοΐζου, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 28-27!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου οι μαχητικοί Griffins διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια με 44-43, χάρη σε 6 πόντους του Πατωνίδη και 6 του Παπαδόπουλου. Την ομάδα του Βενέτη κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Φωτόπουλου και οι 4 του Κατσιφή. Σκορ τρίτης περιόδου 44-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Τιτάνες" έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Φωτόπουλο, Σαράντου, Πόγκα και Χρήστο Σπυρόπουλο, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 57-63. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Λοΐζος, Παπαδόπουλος και Πατωνίδης!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/18 βολές, 11/28 δίποντα και 7/36 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/8 βολές, 20/50 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Griffins ο Παπαδόπουλος με 25 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 4/5 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Titans ο Σαράντου με 17 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Griffins (Χρόνης): Παπαδόπουλος 25 (4), Χρόνης, Βιλτανιώτης 7 (1), Λοΐζος 8 (2), Πατωνίδης 15, Σπυρόπουλος Ν. 2

Titans (Βενέτης): Σαράντου 17 (3), Καρατσόλης 3, Κατσιφής 4, Μούρτος 4, Μπαμπάτσικος, Πασσάς 2, Πόγκας 7 (1), Σπυρόπουλος Χ. 9 (1), Τριανταφύλλου 2, Τσίτσος, Φωτόπουλος 15 (1)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό για 40 λεπτά ανάμεσα στις δύο ομάδες!