01/06/2024
Airμπωλ 16 17 10 11 - 54 -
N.A. 99ers 8 15 11 11 - 45 -

Αγκαλιά με την πρωτιά οι AirΜπωλ!

Την μοναξιά της κορυφής του πρώτου ομίλου της Summer Development League συνεχίζουν να απολαμβάνουν οι AirΜπωλ, καθώς κέρδισαν και τους Northern Athens 99ers με 54-45 και έκαναν το 7/7, αφήνοντας δύο βαθμούς πίσω τον αντίπαλο!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι AirΜπωλ, καθώς με 8 πόντους του Λιάντζα, τρίποντο του Κυριάκου και βοήθειες των Γαλάνη - Ψύκου, προηγήθηκαν με 16-4, 2:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 8, 16-8, με τους Δημάδη και Ανδρικόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους και με 5 πόντους του Ντζούρα, 4 του Βουτσελάκου και τρίποντο του Κυριάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 33-23. Τους Northern Athens 99ers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Δημάδης, οι 4 του Κοκκίνη και το τριποντάκι του Ανδρικόπουλου.

Ίδιο το σκηνικό του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρίποντα των Λιάντζα και Κυριάκου, η παρέα του Ψύκου διατήρησε το προβάδισμα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 43-34. Ο Παντελίδης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της ομάδας του Καζάκου, ενώ 3 είχε ο Χαντζάρας και 2 ο Κοκκίνης. Σκορ τρίτης περιόδου 43-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι AirΜπωλ συνέχισαν την άψογη διαχείριση του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ψύκο, Βουτσελάκο και Δαλίτσικα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-45. Δεν κατάφεραν στο φινάλε να κλέψουν τη νίκη οι Northern Athens 99ers, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Παντελίδη και Κοκκίνη.

Betsson MVP των AirΜπωλ ο Λιάντζας με 13 πόντους, έχοντας 0/3 βολές, 5/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Northern Athens 99ers ο Κοκκίνης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές, 4/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 3 τάπες.

AirΜπωλ (Ψύκος): Βουτσελάκος 7, Γαλάνης 5, Δαλίτσικας 7, Κυριάκος 9 (3), Λιάντζας 13 (1), Λούκας 2, Ντζούρας 5 (1), Ραπτοδήμος, Ψύκος 6

Northern Athens 99ers (Καζάκος): Ανδρικόπουλος 5 (1), Δημάδης 7 (1), Καθάριος, Κοκκίνης 13 (1), Λουκαΐδης 2, Παντελίδης 13, Χαντζάρας 5

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους AirΜπωλ!