12/06/2022
Gran Μανάρια 17 12 19 5 - 53 -
Kavlanta Hawks 13 9 7 12 - 41 -

Αγκάλιασαν τα playoff τα Gran Μανάρια!

Την αήττητη πορεία τους στον τρίτο όμιλο της Summer D2-League συνεχίζουν τα Gran Μανάρια, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Kavlanta Hawks με 53-41 στο Basketaki Arena!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-6 στο πρώτο δίλεπτο, τα Gran Μανάρια έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 17-13, με τον Παπαευσταθίου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους και τον Ισίδωρο Τσίγκο να προσθέτει 3. Ο Σοφούλης με τρία τρίποντα και ο Oguama με 4 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και με 5 πόντους του Νερούτσου και 3 του Καμπόλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 29-22. Τους Kavlanta Hawks κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Σοφούλη και το καλάθι του Oguama.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπρέμπου έσφιξε την άμυνά του και με τους Σκληρό (6π), Καμπόλη (4π) και Σκιαδόπουλο (3π) να πετούν φωτιές, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 48-29. Δεν μπόρεσαν τα Γεράκια να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 6 νέους πόντους του Σοφούλη. Σκορ τρίτης περιόδου 48-29!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι τα Gran Μανάρια έφτασαν εύκολα στη νίκη με 53-41, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Λιάκου και Νερούτσου. Για τους Kavlanta Hawks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κολυβάς, Σοφούλης, Πέτσας, Ντέμος και Oguama, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 17/52 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 9/38 δίποντα και 6/31 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Betsson mvp για τα Gran Μανάρια ο Σκληρός με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 2/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος για τους Kavlanta Hawks ο Σοφούλης με 24 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/9 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Gran Μανάρια (Μπρέμπος): Καμπόλης 7, Καραμπούλιας 2, Λιάκος 4, Νερούτσος 9, Παπαευσταθίου 8 (2), Σκιαδόπουλος 3 (1), Σκληρός 11 (1), Τσίγκος Α. 4, Τσίγκος Ι. 5

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Oguama 8, Ντέμος 2, Καραγιάννης, Κολυβάς 4 (1), Λιώδης, Πέτσας 3, Σοφούλης 24 (5), Τζώρτζης

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τα Gran Μανάρια!