30/09/2021
Παντοφlakers 21 24 12 20 - 77 -
Ellinoroston Celtics 12 4 16 14 - 46 -

Αγκάλιασαν την πρόκριση οι Παντοφlakers!

Δύο στα δύο και αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση για τους Παντοφlakers στον 39ο όμιλο του κυπέλλου, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Ellinoroston Celtics με 77-46 στο κλειστό του Κολωνού!

Από πολύ νωρίς οι Παντοφlakers πήραν τα ηνία του αγώνα, καθώς με προσωπικό show του Ζαχαρόγιαννη με 11 πόντους, 4 του Σκούρα και 4 του Σιαράβα, προηγήθηκαν με 21-12. Το δίδυμο Κοσκίνα – Δαυίδ έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 3 πόντους έκαστος.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 13 πόντους του Πυρνοκόκη, 4 του Γαρυφαλλίδη και τριποντάκι του Πλέσσα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 29 πόντων, 45-16. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ellinoroston Celtics, παρά τα καλάθια που σημείωσαν οι Κοσκίνας και Χατζηγιάννης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ellinoroston Celtics κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, παίζοντας καλύτερη άμυνα και έτσι με 6 πόντους του Κοσκίνα και 4 του Χατζηγιάννη, μείωσαν στους 22, 50-28, στα μέσα του δεκαλέπτου. Ωστόσο, με ακόμη 7 πόντους του Πυρνοκόκη και έμμεσο τρίποντο του Ζαχαρόγιαννη, η παρέα του Πλέσσα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +25, 57-32!

Με την διαφορά στους 25, 57-32, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Παντοφlakers έφτασαν στην άνετη νίκη με 77-46, έπειτα από 8 πόντους του Ζαχαρόγιαννη και 4 του Πυρνοκόκη. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Χατζηγιάννης και Κοσκίνας με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 27/63 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 18/44 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Κορυφαίος των Παντοφlakers ο Πυρνοκόκης με 24 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 7/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα, ενώ έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο Τσίλης με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Παντοφlakers (Πλέσσας): Μουγκαράκης 4, Ζαχαρόγιαννης 22 (1), Πλέσσας 3 (1), Πυρνοκόκης 24 (3), Κολιοφώτης, Καρυπίδης 2,  Καρπεράκης 6, Πατσίκας 2, Σιαράβας 4, Γαρυφαλλίδης 6, Σκούρας 4, Καρκάνης

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας): Κατσιράκης 4, Φυλακτός 2, Χατζηγιάννης 15 (1), Τσίλης 2, Καρασούλος 2, Δαυίδ 5, Παπαϊάκος 4, Νάστος, Κοσκίνας 12 (1)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Παντοφlakers στο παιχνίδι τους!