26/02/2024
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 17 16 16 11 - 60 -
ΔΣΑ 21 16 16 19 - 72 -

"Αγκάλιασε" την έβδομη θέση ο ΔΣΑ

Την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΔΣΑ που επικράτησε της Ανεμώνης με 72 - 60.
Με αυτή τη νίκη ο ΔΣΑ έχει σχεδόν εξασφαλίσει την έβδομη θέση στην κανονική διάρκεια.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα το προβάδισμα άλλαζε χέρια, όμως στη συνέχεια ο ΔΣΑ πήρε μικρή διαφορά και προηγήθηκε με 4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως η Ανεμώνη μείωσε στους 2 και έμεινε πίσω με 4 στο ημίχρονο.

Ίδιο σενάριο και στο τρίτο δεκάλεπτο με το ΔΣΑ να προηγείται με 8 και την Ανεμώνη να πλησιάζει στο καλάθι και να είναι στο -4 στο 30ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην τελευταία περίοδο, πήραν διψήφια διαφορά φτάνοντας μέχρι το +15 και πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της Ανεμώνης ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς με 17 πόντους και ακολούθησε ο Βασίλης Χαρίσης με 12.
Πρώτος σκόρερ του ΔΣΑ και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Πέτρος Σταθάτος με 20 πόντους, 19 πέτυχε ο Θεόφιλος Ζησιμόπουλος και από 11 οι Πάνος Ρόμπολας και Γιάννης Ψάρρης.

Τι μας άρεσε. Ο ΔΣΑ είχε αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα και πήρε δίκαια τη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Η Ανεμώνη ήταν κοντά στα πρώτα 30 λεπτά, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο δε μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων της.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. (Κώστας Γρομητσάρης): Γαβρικούδης 3, Γρομητσάρης 1, Καρακώστας 3, Κουφός, Λύγδας 9, Μαρκέτος 9(3), Μεταξάς 17(1), Στουραΐτης, Τάτσης 6(2), Φορτσεράς, Χαρίσης 12.

ΔΣΑ (Άρης Τζωρτζόπουλος): Γκρίζης, Γουργουλέτης 2, Ζησιμόπουλος 19(2), Κυριλής 2, Ρόμπολας 11(3), Σαφαρίκας 3, Σταθάτος 20(1), Τζωρτζόπουλος, Τσάτσος 4, Ψάρρης 11.