Mpaloniakos 14 11 17 14 - 58 -
New York Fix 23 24 15 15 - 77 -

"Αγκαλιάζουν" τα πλέι οφ οι New York Fix!

Πολύ κοντά στα πλέι οφ της Evolution League βρίσκονται οι New York Fix, καθώς μία αγωνιστική πριν το τέλος επικράτησαν άνετα του Μπαλονιακού στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Έχοντας ως αποκλειστικό σκοπό τη νίκη, οι Fix ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με καλάθια των Ζορμπά, Χατζή, Ψαριανού και Καρακούση προηγήθηκαν στο δεκαλέπτο με 14-23. Οι Λεβεντούρης και Μπαμπούσης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους από μεριάς γηπεδούχων, όμως η αμυντική τους λειτουργία είχε τρομερά προβλήματα.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά το διεύρυναν κιόλας, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +22 (25-47), χάρη στους Καρακούση, Κούρο και Παναγόπουλο. Η εικόνα του Μπαλονιακού δεν βελτιώθηκε. Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο, οι επιθέσεις ήταν κακές και το -22 του ημιχρόνου έκανε το έργο του ακόμη πιο δύσκολο.

Με πρωταγωνιστές τους Τζώλη και Μπαμπούση, οι φιλοξενούμενοι "ροκάνισαν" την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και έδειξαν σημάδια αντίδρασης, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γι'αυτούς. Οι Fix μ' ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά και συνεχόμενους πόντους του Ζορμπά επανέφεραν την... τάξη και έκαναν το σκορ 44-62.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού το σκορ είχε ξεφύγει για τα καλά. Οι Fix όπως ήταν λογικό κατέβασαν ταχύτητα και κράτησαν δυνάμεις εν όψει της τελευταίας αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι δεν προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ και δεν κατάφεραν να επιστρέψουν.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καρακούσης με double double και 19 πόντους (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/47 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 10/21 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/43 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Μπαλονιακός (Λεβεντούρης): Γούλας 17 (1), Κατσώνης 7 (1), Κόντης 8, Λεβεντούρης 4, Μπαμπούσης 9, Τζώλης 13 (2)

New York Fix (Πλατανίτης): Ζορμπάς 12, Καλπακίδης, Καρακούσης 19 (1), Κολέτσος, Κουτούζος 5 (1), Κούρος 7, Παναγόπουλος 7 (1), Πλατανίτης 2, Χαμπεσής 8 (2), Χατζής 13 (1), Ψαριανός 6

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο των νικητών και το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.