30/11/2022
Melisses BC 17 9 11 9 - 46 -
Skroutz 14 15 19 10 - 58 -

"Αγριεμένο" Skroutz!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, το Skroutz επικράτησε με 58-46 κόντρα στις Μelisses στο Κολωνό και πήρε σπουδαία βαθμολογική ανάσα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν το δικό τους παιχνίδι και να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Οι Melisses με τον Στέφανο και Αλέξανδρο Μπουγιούκο να σημειώνουν 8 και 4 πόντους αντίστοιχα, προηγήθηκαν με 3, 17-14 με το τέλος της περιόδου. Για το Skroutz, που πήγαινε την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό, 6 πόντους έβαλε ο Καντιδάκης και 4 ο Μερεμέτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πιο κλειστό. Αμφότερες οι ομάδες, βελτίωσαν την άμυνα τους. Το Skroutz, με τους Καντιδάκη και Μερεμέτη σταθερές στο σκοράρισμα έμενε κοντά στο σκορ και με τρίποντο του Παπαδόπουλου στο φινάλε του ημιχρόνου πήρε προβάδισμα με 29-26. Για τις Melisses, 4 πόντους σημείωσε ο Στέφανος Μπουγιούκος, που έπαιζε μόνος του στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν. Με άμυνα από ατσάλι και με επιθετικό ρεσιτάλ στην επίθεση, η ομάδα του Λεωνάκη έτρεξε ένα επιμέρους 19-11 σερί και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 48-37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Skroutz διαχειρίστηκε με σχετική ευκολία την διαφορά που είχε χωρίς να κινδυνέψει από τις Melisses. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά, σταμάτησαν τις βιαστικές επιλογές στην επίθεση και κυριάρχησαν στον αγώνα. Το τελικό, 58-46 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της διαφοράς, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Σωτήρης Μερεμέτης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Μπουγιούκας με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη.

Συνολικά οι Melisses είχαν 15/38 εντός πεδιάς, 4/21 τρίποντα και 4/10 βολές. Πήραν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα κι έκαναν 13 λάθη. Οι νικητές είχαν 20/45 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 6/15 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 14 λάθη.

Melisses (Μπουγιούκος): Γαρυφαλάκης 7, Δούκας 6, Μπάνος 4, Μπουγιούκος Α 10, Μπουγιούκος Σ 17, Παπαδιάς 2.

Skroutz (Λεωνάκης): Αυγουλής 3, Γαρνέλης, Καντιδάκης 13, Λεωνάκης 11, Μερεμέτης 15, Ξένος 1, Παπαδόπουλος 11, Σπυρόπουλος, Χριστιανός 4.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!