26/09/2024
Τα Βουνά 16 11 17 10 - 54 -
ΝΤΑΡΙ ΝΤΑΡΙ BC 18 17 17 16 - 68 -

Αγριεμένοι οι Ντάρι Ντάρι, έριξαν στο καναβάτσο τα Βουνά

Oνειρεμένο ξεκίνημα στη νέα σεζόν στη Master League του Basketaki Patras για τους Ντάρι Ντάρι! Οι ''γλάροι'' ήταν εξαιρετικοί απέναντι στα Βουνά και με μια φοβερή τριπλέτα στην περιφέρεια (Στεργίου, Στιβακτάκης, Παπαμιχαήλ), έκαμψαν την αντίσταση των Βουνών (54-68), τα οποία πάντως εμφανίστηκαν με σύνθεση ανάγκης και χωρίς τον τραυματία Παναγιώτη Λιόλιο.

Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο, αφού όσο βαστούσε ο εξαιρετικός Παπανικολάου, τα Βουνά έμεναν ανταγωνιστικά και παρέμεναν κοντά στο σκορ, με τις διακυμάνσεις και τις ανατροπές να είναι συνεχείς. Μάλιστα, στα πρώτα λεπτά τα Βουνά είχαν πάρει και ένα μικρό προβάδισμα, όμως οι ''γλάροι'' αντέδρασαν και πήραν τα ηνία, χάρη στο εξαιρετικό τους παιχνίδι στο transiton. Το ημίχρονο πάντως έληξε με σκορ 33-35 υπέρ των Ντάρι Ντάρι και άφησε πολλές υποσχέσεις για ένα θρίλερ στην επανάληψη.

Θρίλερ τελικά δεν είχαμε, ωστόσο, αφού τα Βουνά ξέμειναν από καύσιμα και δεν κατάφεραν να παραμείνουν στο πνεύμα της αναμέτρησης. Ο Στεργίου έκαναν όργια, κυρίως στο Δ' δεκάλεπτο, ενώ η επίθεση των Βουνών εμφάνισε πολλές αδυναμίες, σκοράροντας μόλις 19 πόντους σε όλο το Β' μέρος. Έτσι, το τελικό 54-68 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τους Ντάρι Ντάρι να μπαίνουν με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Ο Στέφανος Στεργίου ήταν ο Novibet MVP του αγώνα, με τρομερή απόδοση στα 32 λεπτά που αγωνίστηκε, σκοράροντας 25 πόντους, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 9 κλεψίματα.