06/12/2021
Flying Circus 20 13 23 13 - 69 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 24 16 29 - 83 -

Αγρίεψαν στο τέλος οι Γαλάτες!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 30 λεπτά στο Μπασκετάκι Αρένα το βράδυ της Κυριακής, αλλά οι Ανυπότακτοι Γαλάτες με περισσότερη ενέργεια και λύσεις στην τέταρτη περίοδο, πήραν σημαντική νίκη απέναντι στους Flying Circus με 69 – 83.

Με όρεξη μπήκαν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο με το επιμέρους σκορ να είναι αρκετά υψηλό στην πρώτη περίοδο(20-14) Οι Flying Circus είχαν σε εξαιρετική μέρα το δίδυμο Λαγκάδα με 11 και Κάκια με 9 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Γαλάτες , ο Λαδάς τραβούσε το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους και είχε βοήθεια από τον Ζελμάνοβιτς με 4(20-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν κυρίως με τον Κάκια που πέτυχε 6 πόντους και τους Λαγκάδα, Στρατηγό και Αντάπαση να βάζουν από ένα καλάθι, αλλά οι Γαλάτες ήταν εξαιρετικοί! Με τον Λαδά να σέρνει τον χορό και τους Ζελμάνοβιτς(6), Γαλάνη(6) και Ανδρικόπουλο κυρίως μα σκοράρουν , πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33-38.

Με τέσσερις εναντίον τέσσερις συνεχίστηκε η τρίτη περίοδος λόγω τραυματισμού, με τις δύο ομάδες να μην έχουν ιδιαίτερη όρεξη για άμυνα(23-16). Οι Flying Circus με τους Κάκια και Λαγκάδα να να είναι μπροστάρηδες στην επίθεση με 10 πόντους έκαστος, απέκτησαν μικρό προβάδισμα 56-54. Οι Γαλάτες ακολουθούσαν στο σκορ με Ζελμάνοβιτς , Φώτου να έχουν από 5 πόντους και τον Ανδρικόπουλο από κοντά με 4 , με το ματς να παραμένει ντέρμπι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο , οι Ανυπότακτοι Γαλάτες αποφάσισαν να τρέξουν με κύριο εκφραστή τον Λαδά στην επίθεση με 16 πόντους και τον Ανδρικόπουλο με 8 να ακολουθεί, παίρνοντας μια άνετη στο τέλος νίκη με 83-69. Για τους κουρασμένους Flying Circus, 5 πόντους έβαλε ο Πιπιλής και από 4 οι Λαγκάδας και Κάκιας, χωρίς να μπορέσουν να αποτρέψουν το μοιραίο.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Λαδάς με 30 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ γεια τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Κάκιας με 26 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Circus είχαν 20 / 57 δίποντα, 8 / 22 τρίποντα, 5 / 11 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Γαλάτες είχαν 37 / 90 δίποντα, 2 / 13 τρίποντα, 3 / 11 βολές, κατέβασαν 65 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Flying Circus (Λαγκάδας): Αντάπασης 2, Στρατηγός 6(16ρ.), Λαγκάδας 28, Κάκιας 26(15ρ.), Πιπιλής 7(10ρ.).

Ανυπόταχτοι Γαλάτες(Ανδρικόπουλος): Ζελμάνοβιτς 15(6ρ.), Μπετχαβάς 8(8ρ.), Γαλάνης 6, Φώτου 9 , Καζανάς (14ρ.), Λαδάς 30(14ρ.), Ανδρικόπουλός 15(14ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα και τα drive του Λαδά!