12/03/2023
Aballiers 19 10 14 27 - 70 -
Drunk Kings 17 13 12 10 - 52 -

«Αγρίεψαν» στο τέταρτο δεκάλεπτο και καθάρισαν οι Aballiers!

Ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα ήταν οι Drunk Kings που το απόγευμα της Κυριακής 12 Μαρτίου αντιμετώπισαν τους Aballiers. Το παιχνίδι μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν «ανοιχτό», όμως οι Aballiers πραγματοποιώντας ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να φτάσουν στην 16η νίκη τους (16-5) με 70-52, με του Drunk Kings από την μεριά τους να γνωρίζουν την 16η ήττα στη σεζόν (5-16).

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού φάνηκε πως οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει με διάθεση να διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους. Ο Τσαμπαλής έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους για το 11-8, όμως οι Κοκκινογούλης και Καζής έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 11-12. Οι Aballiers έχτισαν μία μικρή διαφορά με τους Γραμματικό και Βερνίκο (17-12), αλλά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν, με το 19-17 να είναι το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Drunk Kings είδαν τον Καζή να είναι δραστήριος επιθετικά και έτσι το σκορ δεν άργησε να πάει στο 23-28. Οι Aballiers έμειναν σε απόσταση «αναπνοής» με τις προσπάθειες του Βερνίκου (27-28), αλλά ο Καζής «χτύπησε» πάλι για το 27-30. Η δεύτερη περίοδος τελείωσε με το καλάθι του Παγάνου, ο οποίος έφερε το ματς πάλι στον πόντο για το 29-30.

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές κάτοχο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, με το σκορ να φτάνει στο 40-40 λίγα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Αλεβίζος έγραψε το 40-42, η απάντηση του Γραμματικού ήταν άμεση για το 42-42, ενώ οι Aballiers πήραν τα «ηνία» στο φινάλε του δεκαλέπτου με την βολή του Τσαμπαλή που διαμόρφωσε το 43-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Aballiers μπήκαν με το… μάτι να γυαλίζει και με ένα γρήγορο σερί 11-0, προηγήθηκαν 54-42. Η άμυνα των γηπεδούχων έβαλε δύσκολα στους Drunk Kings που έμειναν καθηλωμένοι στους 42 πόντους, ενώ οι Aballiers συνέχιζαν το επιθετικό ξέσπασμα για να φτάσουν στο 63-42. Ο Καζής έβαλε τέλος στην «αφλογιστία» της ομάδας του, όμως οι γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει ένα προβάδισμα που τους έφερνε «αγκαλιά» με τη νίκη. Αυτή ήρθε τελικά με το τελικό σκορ να γράφει 70-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γρηγόριος Τσαμπαλής ο οποίος πέτυχε 20 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ και κατέβασε 12 ριμπάουντ. Από τους Drunk Kings εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Αθανάσιος Καζής με 24 πόντους, 5 ασίστ και 15 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Οι Aballiers είχαν 19/42 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 8/12 βολές, 46 ριμπάουντ και 17 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 5 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Drunk Kings είχαν 18/57 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 7/15 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Aballiers (Τσαμπαλής): Βερνίκος 13(12ρ.), Γραμματικός 25(5ρ.), Θάνος 3(5ρ.), Τσαμπαλής 20(12ρ.), Λιακόπουλος, Μιτουλάκης 2, Παγάνος 7(7ρ.)

Drunk Kings (Θεοχάρης): Αλεβίζος 11(10ρ.), Γερασιμάτος 3(6ρ.), Θεοδωρόπουλος 4(1ρ.), Θεοχάρης 2(4ρ.), Καζής 24(15ρ.), Κοκκινογούλης 8(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των Aballiers