30/11/2022
All Blacks 9 15 11 4 - 39 -
RBD Bear 365 12 5 13 17 - 47 -

Αγρίεψε στο τέλος η Αρκούδα!

Το βροχερό βραδάκι της Τετάρτης 30 Νοεμβρίου στο κλειστό του Σπάρτακου, οι All Blacks είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα για τρία δεκάλεπτα, αλλά η Bear365 ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στην έκτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 39 – 47.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και την 365 να έχει μικρό προβάδισμα με 9 – 12. Σαμαρτζής με 5 πόντους και Μπούρος με 4, οδηγούσαν την επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ το προβάδισμα για τους Πράσινους έδινα με τρίποντα οι Σολδάτος – Σπύρου κι από ένα καλάθι πέτυχαν οι Λάζαρης, Τσιριμπάσης και Καλανδράνης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και ξέφυγαν 24 – 17 στο τέλος του ημιχρόνου. Μπούρος και Ελευθεράκος ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές με 7 πόντους έκαστος για τους προπορευόμενους, ενώ στην φτωχή συγκομιδή της Αρκούδας, ξεχώρισε ο Τούντας με ένα τρίποντο, με τον Καλανδράνη να σκοράρει από κοντά.

Στην τρίτη περίοδο, η Αρκούδα πάλευε να μειώσει το σκορ με το δίδυμο Σολδάτου με 6 και Τσιριμπάση με 4 πόντους αντίστοιχα να τραβούν το κουπί στην επίθεση, αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντες βόμβες από Τσαλουκίδη – Σαμαρτζή και καλάθια από Ελευθεράκο και Μπούρο, κρατούσαν προβάδισμα 35 – 30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, άλλαξε άρδην η εικόνα της αναμέτρησης με την Bear 365 να καταφέρνει τελικά να δραπετεύει με το δίποντο, με σκορ 39 – 47. Ο Σολδάτος πήρε απ’ το χεράκι την ομάδα του με 6 πόντους και με βοήθειες από τα τρίποντα των Σπύρου και Κουτζαμάνη, οδήγησαν στην νίκη τους φιλοξενούμενους. Στην φτωχή συγκομιδή των γηπεδούχων, από ένα καλάθι πέτυχαν οι Σαμαρτζής και Μπούρος.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Σουλτάτος με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μπούρος, με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι All Blacks είχαν 12 / 41 δίποντα, 4 / 16 τρίποντα, 3 / 8 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Η 365 είχε 11 / 27 δίποντα, 6 / 23 τρίποντα, 7 / 18 βολές, κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

All Blacks(Τσαλουκίδης): Ελευθεράκος 6, Καλλιώρας 2, Μπούρος 13(8ρ.), Πατσόγλου 4(9ρ.), Σαμαρτζής 10(7ρ.), Τσαλουκίδης 3, Τσαμαλής 1, Χερβατίδης.

Bear 365(Μαυρομάτης): Καλανδράνης 6, Κουμάσης, Κουτζαμάνης 3,Λάζαρης 2, Μαυρομάτης 3, Σολδάτος 15(7ρ.), Σπύρου 6, Τούντας 4, Τσιριμπάσης 8(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.