27/10/2019
Melisses BC 18 22 15 14 - 69 -
Houston Problems 7 9 18 14 - 48 -

Άγριες Melisses!!!

Το βράδυ της Παρασκευής 25, Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα οι Melisses δεν συνάντησαν καμιά δυσκολία απέναντι τους γεμάτους απουσίες Houston Problems και επικράτησαν εύκολα με 69 – 48.

Οι Melisses ξεκίνησαν πολύ καλύτερα τον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Γανωτάκη(8) και βοήθειες από Μαυρεδάκη και Κουκουλά προηγήθηκαν 12 – 2 των Ρroblems που έβαλαν ένα καλάθι με τον Γ. Σταυρόπουλο. Στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Πάτσης(4) με άλλο ένα καλάθι του Γανωτάκη ενώ οι φιλοξενούμενοι με Ν. Σταυρόπουλο, Λένη και Γ. Σταυρόπουλο διαμόρφωσαν το 18 – 7.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ξανά με τον Γανωτάκη(4) να πυροβολεί και ένα τρίποντο του Κρούπη ενώ στην αντίπερα όχθη Γ.Σταυρόπουλος(4) και Ν. Σταυρόπουλος μείωσαν σε 20 – 12. Οι Melisses συνέχιζαν να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς τον αντίπαλο καλάθι με τον Μαυρεδάκη(8)να παίρνει την μπαγκέτα και βοήθειες από Κρούπη, Πάτση και Μπουγιούκο , ενώ οι Poblems που δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση , πέτυχαν δύο καλάθια με Λένη και Γ. Σταυρόπουλο διαμορφώνοντας το 40 – 16 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Problems μπήκαν καλά και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με ωραία καλάθια του Αυγερινού ενώ και οι Melisses συνδέονταν με το αντίπαλο καλάθι με Μπουγιούκο(4), Γανωτάκη(4) , Χριστόπουλο(4) και Καψιώχα (55 – 26). Το φινάλε της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν ακόμα περισσότερο με 8 προσωπικούς πόντους του Γ. Σταυρόπουλου(55-34).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με το επιμέρους σκορ να είναι 14 – 14.Με 10-0 από Γανωτάκη(4), Μαυρεδάκη(4) και Κρούπη ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι, για να απαντήσουν με 0-9 οι Problems από Γ.Σταυρόπουλο(6),Λένη και Τσουραπά(65-43). Μπάνος, Καψιώχας από την μία και Γ. Σταυρόπουλος, Τσουραπάς από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 69-48.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ορφέας Μαυρεδάκης με 14 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σταυρόπουλος με 26 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι Melisses είχαν 26 – 52 δίποντα, 3 – 13 τρίποντα, 2 – 3 βολές, κατέβασαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Οι Problems είχαν 18 – 42 δίποντα, 1– 15 τρίποντα, 7 – 21 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Melisses(Μπουγιούκος): Χριστόπουλος 4(5ασ.), Μαυρεδάκης 14 (20ρ.) , Γανωτάκης 22, Μπάνος 2, Κουκουλάς, Καψιώχας 5, Πάτσης 8, Α. Μπουγιούκος 6, Κρούπης 8, Τιγκιράκης .

Houston Problems( Ν.Σταυρόπουλος): Γ. Σταυρόπουλος 26(15ρ.), Τσουραπάς 5 (10ρ.), Ν. Σταυρόπουλος 5, Λένης 4, Αυγερινός 8(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Αρκετές δυνατότητες μας έδειξε πως έχει η ομάδα των Μελισσών.

Τι δεν μας άρεσε: Το μικρό ρόστερ που παρουσίασαν οι Houston Problems.