27/02/2022
Agrinio Tutors 28 14 15 20 - 77 -
San Agrinio Engineers 17 14 13 11 - 55 -

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Agrinio Tutors!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Agrinio Tutors επικρατώντας με 77 – 55 της ομάδας του ΤΕΕ.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες του αντιπάλου τους, έτρεξαν αρκετά παίρνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και έφτασαν στο ροζ φύλλο.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Όμως οι γηπεδούχοι με 11 – 0 σερί στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου έκαναν το 14 – 14, 25 – 14 και έκλεισαν με το σκορ στο 28 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Tutors έφτασαν τη διαφορά στους 16, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μείωσαν στους 8, για να κλείσει το ημίχρονο με το 42 – 31.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του ΤΕΕ έριξε τη διαφορά στους 8, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο ξαναπαίρνοντας προβάδισμα 17 πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σερί 2 – 6 και η διαφορά έπεσε στους 13.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 11 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως με σερί 9 – 0 οι Tutors έστειλαν τη διαφορά στους 20. Κάπου εκεί όλα τελείωσαν με το +22 να “σφραγίζει” τη νίκη των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Στραβοδήμος με 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Αργύρης με 19 και ο Καρέτσος με 18. Για το ΤΕΕ των αρκετών απουσιών πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπουλούμπασης με 27 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Λέρης. Τι μας άρεσε.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν πολύ το γήπεδο και με τις μακρινές πάσες του Καρέτσου στο ανοιχτό γήπεδο βρήκαν σκορ. Τι δε μας άρεσε. Οι απουσίες του ΤΕΕ έδειχναν ότι αν το παιχνίδι ανοίξει δύσκολα θα υπάρχει επιστροφή. Αυτό έγινε σχετικά νωρίς στο παιχνίδι και χάθηκε το ενδιαφέρον.

Δεκάλεπτα: 28 – 17, 14 – 14, 15 – 13, 20 – 11.

AGRINIO TUTORS: Διδασκάλου 4, Λιάγκας 2, Αργύρης 19(3), Αθανίτης 5(1), Καρέτσος 18(6), Στραβοδήμος 27(1), Γκούβας 2.

ΤΕΕ: Καρβελάς, Καταγής 4, Λέρης 17(5), Μπουλούμπασης 27(7), Γιολδάσης, Χαρδαλιάς 7(1).