13/05/2024
Nea Tripodokratia 12 18 15 23 7 75 -
Aguanile 13 18 19 18 8 76 -

Στην Aguanile κατέληξε η ματσάρα του Seven!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα του Summer Master League, η Aguanile μετά από μια επική ματσάρα που διήρκησε σαράντα πέντε  αγωνιστικά λεπτά κατάφερε να με καλάθι του Ζαλμά 2.7 πριν το τέλος να πάρει μια σπουδαία νίκη με σκορ 75-76!

Το πρώτο δεκάλεπτο μπορεί να μην διεκδίκησε δάφνες ποιότητας όσον αφορά το θέαμα και την παραγωγικότητα των δύο ομάδων αλλά από την άλλη είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 12-13! Ο Ζαλμάς ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδα του με 6 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε ο Σιαμπλής με ένα εύστοχο σουτ έξω από την γραμμή των 6.75! Από την άλλη πλευρά, ο Μπίτσος, αν και άστοχος, ήταν ο πρώτος σκόρερ με 5 πόντους!

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι καθόλη τη διάρκεια του, κάτι που μαρτυρά και το ισόπαλο επιμέρους 18-18! Ο Γκέκιος πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 6 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιαννίρης(8π) βρήκε τον καλό του εκατό έξω από τη γραμμή των 6.75 και αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των γαλάζιων στην περίοδο αυτή! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 30-31!

Με την επιστροφή τους στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προσπέρασαν με 6 πόντους διαφορά(39-33)! Ωστόσο, η παρέα του Γιαννίρη εμφάνισε ύφος μπλαζέ απέναντι σε μια ομάδα που έχει πλούσια παράσημα στη φανέλα της όλα αυτά τα χρόνια που συμμετεχει στην διοργάνωση! Η παρέα του Καλαφάτη με όπλο την άμυνα ζώνης έκλεισε κάθε διάδρομο προς το καλάθι της και με επιμέρους 6-21 κατάφερε να προηγηθεί 9 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με 45-54! Ο Μπίτσος σε εκείνο το σημείο το πήρε πάνω, πήρε από το χέρι τους υπόλοιπους και τους οδήγησε 10 δευτερόλεπτα προτου ηχήσει η κόρνα μια ανάσα από τη νίκη με σκορ 68-66! Όμως, η Aguanile σε ένα γήπεδο που στο παρελθόν έχει γράψει μια απο τις πιο χρυσές σελίδες της ιστορίας της, κατάφερε διά χειρός Κωνσταντίνου Σιμιτσόπουλου να στείλει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο με σκορ 68-68! Στην παράταση, ο Μπίτσος με μια τριποντάρα εκτός ισορροπίας 10 δευτερα πριν το πέρας του αγώνα έβαλε μπροστά την New Tripodokratia(75-74)! Ωστόσο, η Aguanile δεν είχε πει την τελευταία λέξη της, καθώς με γκολ φάουλ του Ζαλμά πήρε μια τεράστια νίκη με σκορ 75-76!

Betsson MVP ο Σταύρος Ζαλμάς με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ανδρέας Μπίτσος είχε 34 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Nea Tripodokratia(Κουρούμαλος): Αμανατίδης 5, Βασιλάκος 4, Βενέτης 10, Γιαννίρης 17, Γιώτης, Δεντάκης, Κουρούμαλος 2, Μπίτσος 34, Πανταζής 3.

Aguanile(Καλαφάτης): Γκέκιος 8, Ζαλμάς 22, Καλαφάτης 8, Μπέης 5, Σιαμπλής 19, Σιμιτσόπουλος 8, Τζαβάρας 6.

Τι μας άρεσε : Η ματσάρα που Μάς πρόσφεραν οι δύο ομάδες!