31/10/2022
Gladiators 12 21 7 9 - 49 -
Aguanile 14 19 21 8 - 62 -

Agualine και φύγαμε για τους 32!

Στη Basketaki Arena για τους 64 του Basketaki Cup, η Agualine πραγματοποιώντας εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο πήρε τη πρόκριση για την επόμενη φάση, καθώς οι Gladiators υπέκυψαν στην ανωτερότητα της με σκορ 49-62 .

Το ξεκίνημα του πρώτου δεκάλεπτου βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία, 6-6 και 8-8, τα καλάθια των Ρουκουνάκη(4π) και Χρυσοσπάθη(1π) έδωσαν στην Agualine προβάδισμα τριών πόντων, 13-10, ενώ έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 14-12. Πρώτος σκόρερ των νικητών σε αυτό το διάστημα ήταν ο Ρουκουνάκης με 6 πόντους, ενώ 4 είχε ο Μισιχρόνης.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τον Τσακίρη να ηγείται των προσπαθειών τους προσπέρασαν με δύο, 16-18, εν συνεχεία αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους τέσσερις, 25-21, οι παρέα του Καλαφάτη αντέδρασε και έφερε την αναμέτρηση στα ίσα, 25-25, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το ισόπαλο 33-33 . Ο Ρουκουνάκης πέτυχε 5 πόντους , ενώ 9 είχε ο Τσακίρης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ξεδιπλώσουν στο παρκέ της Basketaki Arena όλες τις μπασκετικές αρετές που τους χαρακτηρίζουν ως ομάδα, καθώς έπαιξαν σπουδαία άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες, χτύπησαν τον αντίπαλο με απόλυτη επιτυχία στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Αξιμπανόπουλο να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου οδηγήθηκαν μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων με σκορ 40-54. Ο Αξαμπανόπουλος πέτυχε 11 πόντους, ενώ ο Πρίτσος είχε 3.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που κατάφεραν οι Gladiators ήταν να μειώσουν στους δέκα πόντους, 49-59, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια πανάξια πρόκριση με σκορ 49-62 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανώλης Ρουκουνάκης με 20 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Τσακίρης είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Agualine είχε 24/47 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 11/19 βολές, 43 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/31 δίποντα, 4/34 τρίποντα, 7/17 βολές, 33 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη .

Gladiators(Μισιχρόνης):Αναστασόπουλος 2, Βαταλίδης 3, Λαδάς 2, Ματθαίου 5, Μισιχρόνης 9, Νάννος, Πρίτσος 3, Ρούσσος 1, Σαρασουάτι 5, Τσακίρης 18, Χριστόπουλος 1.

Agualine(Καλαφατης) : Αξαμπανόπουλος 15, Καλαφάτης 8, Ρουκουνάκης 20, Σιαμπλής 5, Σιμιτσόπουλος 7, Τασούλας, Χρυσοσπάθης 7. Καλλινίδης 7 .

Τι μας άρεσε : Οι μόλις 16 πόντοι που δέχτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι νικητές !