04/10/2024
Lecocosportif 6 10 24 11 - 51 -
Flying Circus 16 20 14 9 - 59 -

Aγχώθηκαν οι Circus!

Δύο στα δύο για τους Flying Circus στον έβδομο όμιλο της D2-League, καθώς για τη δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς Lecocosportif με 51-59 στο Athens Sports Hall!

Με τον Σωτηρόπουλο να βάζει τρία τρίποντα, το ένα μάλιστα buzzer beater από το κέντρο, οι Flying Circus έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 6-16. Από την περιφέρεια βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Πεκ και Μουρκοκώστα να έχουν από ένα τρίποντο ο καθένας.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Κάκια, 6 του Ζαχαρόπουλου και τρίποντο του Σωτηρόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 20 πόντων, 16-36. Ο Μουρκοκώστας με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Lecocosportif στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Στεφάνου, Πεκ και Στύλο να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού με 12 πόντους του Πεκ, 4 του Μουρκοκώστα και τρίποντα των Μπένα - Χιώτη, η παρέα του Μαζαράκη πλησίασε στους 10, 40-50! Τους οράνιε διατήρησαν μπροστά με διψήφια διαφορά σε εκείνο το διάστημα οι Ζαχαρόπουλος και Παπαθεοδωρόπουλος με 4 πόντους έκαστος, ενώ από 3 είχαν οι Πιπιλής και Κάκιας. Σκορ τρίτης περιόδου 40-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Flying Circus διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Πιπιλή και Κάκια, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-59. Πάλεψαν μέχρι το τέλος οι Lecocosportif να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Στύλου, Πεκ και Μουρκοκώστα.

Πολυτιμότερος των Lecocosportif ο Στύλος με 8 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Novibet MVP των Flying Circus ο Ζαχαρόπουλος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Lecocosportif (Μαζαράκης): Μουρκοκώστας 13 (2), Στύλος 8, Ασημάκος, Χρήστου, Χιώτης 3 (1), Μπένας 3 (1), Μποτίλιας, Λάμπρου, Στεφάνου 2, Μαζαράκης, Πεκ 22 (5)

Flying Circus (Σωτηρόπουλος): Καραγιάννης, Παπαθεοδωρόπουλος 7 (1), Ζαχαρόπουλος 13, Πιπιλής 9 (2), Ασημακόπουλος 4, Σωτηρόπουλος 12 (4), Κάκιας 14

Τι μας άρεσε: Το τρομερό buzzer beater του Σωτηρόπουλου, αλλά και η  μαχητικότητα των Lecocosportif!