27/01/2024
Leontario BC 12 19 20 8 - 59 -
Komodo Dragons 26 18 13 11 - 68 -

Αγχώθηκαν αλλά παρέμειναν στην κορυφή οι Komodo Dragons!

Το βράδυ του Σαββάτου 27 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, για τον πρώτο όμιλο της Evolution, οι Komodo Dragons έχτισαν πάνω στο εξαιρετικό τους πρώτο δεκάλεπτο και παρότι αγχώθηκαν από την αντίδραση που έδειξε το Leontario στην τρίτη περίοδο, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο με 59 – 68 και να παραμείνουν στην κορυφή.

Οι Δράκοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην πρώτη περίοδο, έπιασαν πολύ υψηλή επιθετικά απόδοση και σκοράροντας κατά ριππάς από τα 6.75, έχτισαν διαφορά 14 πόντων.O Γ. Δεληγιάννης με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά, Γαϊτανάκης με 7 και Α.Δεληγιάννης με 6 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι μπροστάρηδες για τους Πράσινους.Στο αντίπαλο στρατόπεδο το Leontario πλήρωσε την κακή περιφερειακή του άμυνα και είχε τον Δεδούση με 5 πόντους να ξεχωρίζει.

Το σκορ ήταν και πάλι υψηλό στη δεύτερη περίοδο, με το ματς να είναι ισορροπημένο και τους Komodo να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +13 στις αποσκευές τους. Οι προπορευόμενοι, πυροβολούσαν και πάλι από την περιφέρεια με Ρέππα, Γαϊτανάκη, Γ. Δεληγιάννη και Κλεφτόγιαννη να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο, με το Λεοντάριο να βρίσκει λύσεις κυρίως με Λάππα – Βεργόπουλο να βάζουν από 5 και τρίποντο του Πλαγιαννάκου, για το 31-44.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ονοματεπώνυμο, με το Leontario να μειώνει τη διαφορά στους 6 Ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος έκανε πράγματα και θαύματα με 15 πόντους δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να διεκδικήσει τη νίκη. Στην αντίπερα όχθη, οι άστοχοι σε γενικές γραμμές Κομόντο, πήραν σκορ κυρίως από Α. Δεληγιάννη(4) και Ρέππα με τρίποντο, για το 51 – 57.

Στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού, οι Δράκοι έσφιξαν και πάλι τα λουριά στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις κυρίως με τον Γαϊτανάκη που σκόραρε 6,έφτασαν στη νίκη με 59 – 68. Ο Χατζησπύρου με 5 πόντους ξεχώρισε για το κουρασμένο όπως φάνηκε Leontario.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Δεληγιάννης με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Δεδούσης με 9 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Το Leontario είχε 13 / 41 δίποντα, 8 / 28 τρίποντα, 9 / 11 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Οι Komodo είχαν 14 / 31 δίποντα, 10 / 25 τρίποντα, 10 / 14 βολές , κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Αγγελής 3, Βεργόπουλος 5, Δεδούσης 9(13ρ.), Κορωνάκης, Κρουστάλης 3, Κωνσταντιδέλης , Λάππας 9, Πλαγιαννάκος 21, Τσιαντής 4, Χατζησπύρου 5.

Komodo Dragons (Βεργόπουλος): Βεργόπουλος 2, Γαϊτανάκης 19, Α. Δεληγιάννης 15, Γ. Δεληγιάννης 16, Κλεφτόγιαννης 9, Ρέππας 8,Ρόκιζας 8.