03/02/2023
Bar Χελώνα 8 13 11 15 - 47 -
BEGOU.. LUCKY 11 14 12 14 - 51 -

Αγχωτική νίκη για το Begoulucky κόντρα στη Bar Xelona

Μετά από ένα παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε, το Begoulucky κατάφερε να επικρατήσει της Bar Xelona (47-51) και να ανοίξει λογαριασμό στις νίκες του στην Development League του Basketaki Patras. Από την άλλη, οι «μπλαουγκράνα», αν και έδωσαν μεγάλη μάχη, δεν κατάφεραν ούτε τώρα να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο για φέτος.

Το ματς ξεκίνησε με την Bar Xelona να μπαίνει πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 8-0 στα πρώτα λεπτά, αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους, οι οποίοι όμως απάντησαν με ένα δικό τους επιμέρους 11-0 και έκλεισαν την Α' περίοδο με προβάδισμα (8-11), με τον Χρυσανθακόπουλο να ηγείται στο σκοράρισμα.

Στη Β' περίοδο η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό, με τις σκληρές μάχες μέσα στο καλάθι να δεσπόζουν, ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει με τους Begoulucky να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα (21-25).

Τίποτα δεν άλλαξε και στην επανάληψη, με το ματς να έχει εντυπωσιακές διακυμάνσεις και να είναι ιδιαίτερα ανατρεπτικό. Με τον Χρυσανθακόπουλο να αποτελεί την αιχμή του δόρατος, οι Begoulucky έβρισκαν πάντα τον τρόπο να ξεγλιστρούν από την πίεση της Bar Xelona και έκλεισαν το Γ' δεκάλεπτο στο +5 (32-37).

Η τελευταία περίοδος είχε συναρπαστική εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη μέχρι τέλους. Αν και ένοιωσαν «καυτή» την ανάσα της Bar Xelona, οι Begoulucky διατήρησαν την ψυχραιμία τους και το καθαρό μυαλό και πήραν μια μεγάλη νίκη στις λεπτομέρειες (47-51), η οποία θα τους δώσει ώθηση για την δύσκολη συνέχεια.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Χρυσανθακόπουλος με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Bar Xelona: Λίτης 13, Μουλαγιάννης 10, Παπαδόπουλος 8, Σίνος, Σινογιώργος 2, Σπανός 14

Begoulucky: Αθανασόπουλος 3, Ασημακόπουλος 3, Αυγερινός Ν., Αυγερινός Π. 1, Βαρής 6, Μπαλάσης 2, Σκαρτσιάρης 5, Τακουμάκης 2, Χρυσανθακόπουλος 29