17/01/2023
Πανικός BC 11 12 17 7 - 47 -
In Da Hood 10 13 3 15 - 41 -

Αγχωτική νίκη για τον Πανικό BC!

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στην πρώτη περίοδο καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας. Ο Πανικός BC με όμορφη κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να περάσει μπροστά με τα καλάθια του Θανάση Ψοφογιώργου και του Πραντέκου, όμως οι In Da Hood απάντησαν άμεσα με τα καλάθια του Ευθυμίου διαμορφώνοντας το 11-10.

Στη δεύτερη περίοδο το  παιχνίδι συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στα παρκέ για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν επιθετικά στον Παρασκευά, ο οποίος ήταν ασταμάτητος από την περιφέρεια. Οι In Da Hood δεν άργησαν να μειώσουν με τα καλάθια του Παλλάκη και του Σίσκου και να καταφέρουν να φέρουν το ματς στα ίσα στο ημίχρονο με το σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 23-23.

Η τρίτη περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Η ομάδα του Πανικου BC ανέβασε την απόδοση της και με μπροστάρηδες τον Παρασκευά και τον Δημήτρη Ψοφογιώργο κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις και να κρατηθούν κοντά στο σκορ καθώς τα λάθη και η αστοχία από την γραμμή των τριών πόντων έκανε δύσκολο το έργο τους. Η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 40-26,

Οι In Da Hood μπήκαν πιο δυνατά στη τέταρτη περίοδο σε μία προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με όμορφες συνεργασίες του Κυριακίδη και του Ευθυμίου κατάφεραν να μειώσουν το σκορ, όμως οι παίκτες του Πανικού BC κράτησαν την ψυχραιμία τους όταν έπρεπε και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να κλειδώσει την νίκη διαμορφώνοντας το τελικό 47-41.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νικόλας Παρασκευάς με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νικόλας Ευθυμίου με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Πανικός BC: Πραντέκος 4, Κοντόπουλος 2, Ψοφογιώργος Θ. 8(1), Καρανάτσιος 4, Τσελεκίδης 2, Ψοφογιώργος Δ. 6, Παρασκευάς 18(4), Δημητριάδης 3.

In Da Hood: Κατσαούνης 2, Δόντσιος, Κυριακίδης 14, Ευθυμίου 14(2), Παλλάκης 4, Κεσίδης 2, Σίσκος 5(1), Δημητριάδης.

Τι μας άρεσε: Η ανταγωνιστικότητα των δύο ομάδω κρατησε το ενδιαφέρον των θεατών μέχρι το τέλος.