04/12/2022
Agrinio Kings 18 15 9 28 - 67 -
Agrinio Tutors 15 23 18 15 - 71 -

Αγχώθηκαν αλλά διπλασίασαν τις νίκες τους οι Tutors.

Τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Agrinio Tutors με το 71-67 επί των Agrinio Kings.Η ομάδα του Κώστα Καρέτσου έδειξε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο να ελέγχει πλήρως το ματς και αν και αγχώθηκε στο φινάλε κατάφερε να πάρει «το ροζ φύλλο».

Πολύ καλό ξεκίνημα για τους Kings που προηγήθηκαν με 12-4 στα μέσα της πρώτης περιόδου, όμως στη συνέχεια οι Tutors ροκάνισαν την διαφορά και μείωσαν στους 3 στο 10ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, οι Kings ξέφυγαν ξανά με 8, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Tutors που με επιμέρους σκορ 20-7 πήγαν στα αποδυτήρια με το +5 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο  οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο αλλά σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε το σερί των Tutors, το οποίο έφτασε στο 15-2 για το +14 του 30ου λεπτού.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να κάνουν πιο απλά τα πράγματα στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας στο +18 και έχοντας το +14 μετά τα μέσα του δεκαλέπτου, οι Kings πετυχαίνοντας 11 αναπάντητους πόντους μείωσαν στους 3 όμως δεν έφεραν τούμπα το ματς και οι Tutors πανηγύρισαν τη νίκη.

Πρώτος σκορερ των νικητών ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 21 πόντους, ενώ ο Βαρδουλάκης με 12 πόντους και 15 ριμπαόυντ αναδείχθηκε Bettson Mvp της αναμέτρησης. Για τους Kings 20 πόντους είχε ο Γρηγόρης Κουβέλη, 17 πρόσθεσε ο Γκρίζης και 13 ο Τσέπας.

AGRINIO KINGS (Χρήστος Ματσούκας): Στάμος 2, Κουβέλης Γ. 20(3), Κουβέλης Θ. , Γκρίζης 17(3), Μπόκας 2, Τσέπας 13, Πετρόπουλος 2, Ζαρζανίκας , Τσιρώνης 4, Καρακώστας 7(1).

AGRINIO TUTORS (Κώστας Καρέτσος): Καστανάς 7 (2), Καρέτσος 6(1), Αθανίτης, Γιαννοκώστας 7(1), Σταμουλάκης 21(4), Καραμπέτσος , Τζαγκαράκης , Βαρδουλάκης 12(2), Διδασκάλου, Λύγδας 8, Μουρκούσης 8 (2), Πολύζος 2.

Τι μας άρεσε. Ο Μιχάλης Σταμουλάκης έκανε εξαιρετικό παιχνίδι επιθετικά αλλά είχε και άξιο συμπαραστάτη τον Ευτύχη Βαρδουλάκη που ήταν εξαιρετικός μέσα στη ρακέτα.

Τι δε μας άρεσε. Οι Kings παρότι το πάλεψαν σε ένα μεγάλο κομμάτι του παιχνιδιού δεν έδειξαν να βρίσκουν τελικά λύσεις.