14/09/2024
Spacers Athens 14 22 7 14 - 57 -
Λεβαντάτηδες 12 14 15 12 - 53 -

Αγχώθηκαν, αλλά ξεκίνησαν νικηφόρα οι Spacers Athens!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν κάπως νοθρά στο παιχνίδι, με το σκορ να είναι αρκετά χαμηλό στο ξεκίνημα. Μετά τα μισά της πρώτης περιόδου όμως, οι επιθέσεις άρχισαν να λειτουργούν καλύτερα, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 14-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Spacers Athens άρχισαν να ανεβάζουν στροφές με τον Βλαχόπουλο κυρίως και σταδιακά να παίρνουν κεφάλι στο σκορ. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν είχαν το καλύτερο επίπεδο συγκέντρωσης στην άμυνα με αποτέλεσμα να πάνε στην ανάπαυλα στο -10(36-26).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι Λεβαντάτηδες προσπάθησαν να αντιδράσουν έχοντας μπροστάρη τον Αλεξόπουλο. Οι Spacers από την άλλη δεν είχαν την ανάλογη κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση ενώ κάποια λάθη που έκαναν έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο παιχνίδι με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 43-41.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο προμηνύοταν συναρπαστικό και έτσι ήταν. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την τελική τους αντεπίθεση, έχοντας σε καλή κατάσταση τους Παπασπύρου, Αλεξόπουλο και Αποστολίδη, όμως οι Spacers άντεξαν και πήραν εν τελεί την νίκη με το 57-53 να είναι το τελικό σκορ.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ντούρας με 11 πόντους και 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Αλεξόπουλος με 22 πόντους.

Spacers Athens: Tammi 2, Ντούρας 11,Σταματιάδης 10, Βλαχόπουλος 21,Χατζημήτρος,Πεππές, Σταυρίδης, Βασιλείου, Ρήγος 12,Παρσανός, Χαμπάκης 1

Λεβαντατηδες: Μάρας, Θεοδωρόπουλος,Παπασπύρου 8,Χατζιωαννίδης 9,Καραμπέτσος 2, Μπουκούρος 3,Λυμπερόπουλος, Αλεξόπουλος 22,Καραβαγγέλης, Αποστολίδης 9

Τι μας άρεσε: Η ένταση που είχαν οι δυο ομάδες στο παιχνίδι τους.