22/06/2024
Terroristas 8 18 18 10 - 54 -
Ραμολιμέντα 17 15 12 13 - 57 -

Αγχώθηκαν, αλλά πήραν αυτό που ήθελαν τα Ραμολιμέντα!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και βρήκαν σκορ από τις διεισδύσεις του Εμμανουηλίδη. Νάκος, Παρλαβάντζας και Τσαφαντάκης βοήθησαν στο σκοράρισμα, με τα Ραμολιμέντα να τελειώσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 8-17. Για τους γηπεδούχους ο Στέφος βρήκε 6 πόντους με σουτ από μέση απόσταση.

Δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και βρήκαν δύο τρίποντα από τον Κοναφάο, μειώνοντας την διαφορά στα μέσα της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν αμέσως με τους 4 πόντους του Νάκου, για να ακολουθήσουν οι 7 πόντοι του Τσούτη, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται στο 26-32.

Στην επανάληψη, οι Terroristas μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με τον εξαιρετικό Στέφο να συνεχίζει σε υψηλούς ρυθμούς σημειώνοντας ακόμα 8 πόντους, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 44-44 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τα Ραμολιμέντα να δείχνουν χαρακτήρα στο κρίσιμο σημείο και με τους 6 πόντους του Νάκου κατάφεραν να φύγουν με το διπλό από την Ζωφριά επικρατώντας με 54-57 και να σφραγίζουν την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσούτης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Στέφος με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Terroristas (Κοναφάος): Κοναφάος 8, Λίτινας 7, Μαυρίδης, Μπίρης 6, Μπουγάς, Στέφος 15, Τζούδας 2, Τσιαούσης 13, Τσιαούσης 3

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Γιαπιτζάκης 2, Εμμανουηλίδης 13, Καραχρήστος, Μπονώρης, Νάκος 17, Παρλαβάντζας 9, Παστάλης, Τσαφαντάκης 2, Τσούτης 14

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!